Perowskity metalohalogenkowe (MHP) to materiały o ogólnym wzorze chemicznym ABX3, wykazujące regularną budowę sieci krystalicznej i będące strukturalnymi analogami naturalnie występujących minerałów perowskitowych.
Unikalne właściwości fizykochemiczne MHP, takie jak wysoki współczynnik absorpcji światła, czy możliwość modulowania ich właściwości w pożądanym kierunku poprzez kontrolowane zdefektowanie ich sieci krystalicznej sprawiły, że w ostatniej dekadzie MHP stały się jedną z najintensywniej rozwijanych grup półprzewodników.
Głównym motorem rozwoju chemii MHP było ich wykorzystanie w perowskitowych ogniwach fotowoltaicznych (PSC), które przez wielu naukowców uważane są za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie fotowoltaiki od czasu wynalezienia ogniw krzemowych.
Nowe perowskity o lepszych właściwościach fotowoltaicznych
W audycji "Eureka" spotkaliśmy się z prof. Januszem Lewińskim z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN - Laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach, który otrzymał to wyróżnienie za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne.
Prof. Lewiński jest pionierem zastosowania mechanochemii w otrzymywaniu perowskitów. Dzięki prostej, wydajnej i ekologicznej metodzie opracowanej przez laureata "polskiego nobla", ogniwa fotowoltaiczne wytworzone z wykorzystaniem mechanoperowskitów charakteryzują się lepszymi parametrami: wyższą wydajnością, czystością i trwałością.
Audycja powstała we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej.
W poprzednich audycjach z cyklu:
Tytuł audycji: Eureka/Wieczór Odkrywców
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN
Data emisji: 25.11.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
kk
Nowe perowskity o lepszych właściwościach fotowoltaicznych - Jedynka - polskieradio.pl