Nowe perowskity o lepszych właściwościach fotowoltaicznych

Data publikacji: 26.11.2024 08:45
Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 08:48
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Perowskit to innowacyjny materiał, który otwiera nowe horyzonty w produkcji ogniw fotowoltaicznych
Perowskit to innowacyjny materiał, który otwiera nowe horyzonty w produkcji ogniw fotowoltaicznych, Autor - Lee Charlie/shutterstock.com
- Ogniwa oparte na perowskitach charakteryzują się łatwością ich wytwarzania. Sam materiał jest stosunkowo tani. Popularne panele słoneczne, które możemy zobaczyć na dachach budynków, oparte są na krzemie. Ich wytwarzanie jest trudniejsze, a koszt jest większy. Dlatego zakłada się, że w niedalekiej przyszłości ogniwa perowskitowe zastąpią te krzemowe - powiedział w audycji "Eureka" prof. Janusz Lewiński, który otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne.

Perowskity metalohalogenkowe (MHP) to materiały o ogólnym wzorze chemicznym ABX3, wykazujące regularną budowę sieci krystalicznej i będące strukturalnymi analogami naturalnie występujących minerałów perowskitowych.

Unikalne właściwości fizykochemiczne MHP, takie jak wysoki współczynnik absorpcji światła, czy możliwość modulowania ich właściwości w pożądanym kierunku poprzez kontrolowane zdefektowanie ich sieci krystalicznej sprawiły, że w ostatniej dekadzie MHP stały się jedną z najintensywniej rozwijanych grup półprzewodników.

Głównym motorem rozwoju chemii MHP było ich wykorzystanie w perowskitowych ogniwach fotowoltaicznych (PSC), które przez wielu naukowców uważane są za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie fotowoltaiki od czasu wynalezienia ogniw krzemowych.


POSŁUCHAJ

24:19

Nowe perowskity o lepszych właściwościach fotowoltaicznych (Eureka/Jedynka)

 

Nowe perowskity o lepszych właściwościach fotowoltaicznych

W audycji "Eureka" spotkaliśmy się z prof. Januszem Lewińskim z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN - Laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach, który otrzymał to wyróżnienie za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne.

Prof. Lewiński jest pionierem zastosowania mechanochemii w otrzymywaniu perowskitów. Dzięki prostej, wydajnej i ekologicznej metodzie opracowanej przez laureata "polskiego nobla", ogniwa fotowoltaiczne wytworzone z wykorzystaniem mechanoperowskitów charakteryzują się lepszymi parametrami: wyższą wydajnością, czystością i trwałością.



Audycja powstała we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej.


W poprzednich audycjach z cyklu:

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN

Data emisji: 25.11.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.