Sensacyjne odkrycie w Egipcie. Odkryto grobowiec faraona Totmesa II

Data publikacji: 01.03.2025 16:26
Ostatnia aktualizacja: 01.03.2025 16:26
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badacze odkryli grobowiec faraona Totmesa II
Badacze odkryli grobowiec faraona Totmesa II, Autor - Ismael Khalifa/shutterstock
Ta wiadomość zelektryzowała wszystkie światowe agencje informacyjne. Po 100 latach od odkrycia miejsca pochówku faraona Tutanchamona, znaleziono kolejny grobowiec królewski w Tebach Zachodnich, w Egipcie. Tego sensacyjnego odkrycia dokonała misja brytyjsko-egipska, która zlokalizowała grób faraona Totmesa II sprzed 3,5 tysiąca lat. 

Totmes II to przyrodni brat i jednocześnie mąż kobiety-faraona Hatszepsut. Odkrycie jego grobu, choć pozbawionego wyposażenia i mumii (mumia została znaleziona w słynnej skrytce w Deir el Bahari w 1881 roku), to wielkie wydarzenie w egiptologii. 

POSŁUCHAJ

42:33

Sensacyjne odkrycie w Egipcie. Odkryto grobowiec faraona Totmesa II (Jedynka/Eureka)

 

Faraon rządził Egiptem blisko 3500 lat temu. Jego grobowiec odnaleziono ok. 2,5 km na zachód od Doliny Królów, w której mieści się wiele grobowców i świątyń z czasów starożytnego Egiptu - w tym odnaleziony przeszło 100 lat temu grobowiec Tutanchamona. Miejsce pochówku Totmesa II od lat było przedmiotem dociekań badaczy, na temat jego lokalizacji powstało wiele teorii.

Naszym gościem był dr Patryk Chudzik, egiptolog z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, szef polskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el Bahari.

Poza tym w audycji:

- To już pewne, że w Jaskini Maszyckiej zamieszkiwali… kanibale. Ta niewielka grota z Ojcowskiego Parku Narodowego jest jednym z najważniejszych paleolitycznych stanowisk na ziemiach polskich. Już pod koniec XIX wieku znaleziono tam pozostałości obozowiska ludzi tzw. kultury magdaleńskiej, którzy przybyli do nas z terenów Europy Zachodniej 18 tysięcy lat temu. Przedstawiciele kultury magdaleńskiej to twórcy malowideł m.in. w jaskiniach Lascaux i Altamira.

W Jaskini Maszyckiej nie zamieszkiwali długo, opuścili ją nagle albo padli ofiarą praktyk kanibalistycznych. A może sami byli kanibalami? Znalezione fragmenty szkieletów kilkunastu osobników noszą bowiem ślady takich okrutnych rytuałów. Potwierdziły to przeprowadzone ostatnio specjalistyczne analizy międzynarodowego zespołu naukowców, w którego skład wchodzą także i polscy badacze: prof. Marta Połtowicz-Bobak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Dariusz Bobak - z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

- W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami dwóch niezwykłych rozbłysków na niebie. W nocy z 18 na 19 lutego kulę światła widzieli najpierw mieszkańcy Lubelszczyzny, kilka godzin później - Wielkopolski. To drugie zjawisko zostało spowodowane wdarciem się do ziemskiej atmosfery fragmentów rakiety Falcon 9, natomiast pierwsze sygnalizowało upadek meteorytu. Zbieżność czasowa tych incydentów była zupełne przypadkowa. Astronomowie sieci Skytinel odnotowali oba rozbłyski, ale zainteresował ich tylko ten pierwszy. I od ponad tygodnia prowadzą poszukiwania fragmentów meteorytu. O pierwszych sukcesach opowiedział prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego UW.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Patryk Chudzik (egiptolog z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, szef polskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el Bahari), prof. Marta Połtowicz-Bobak (Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego), Dariusz Bobak (Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego), prof. Szymon Kozłowski (Obserwatorium Astronomiczne UW)

Data emisji: 28.02.2025 r.

Godzina emisji: 19.13

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.