Bezkompromisowy w zwalczaniu naukowych absurdów, dowcipny, błyskotliwy, o niezwykle rozległej wiedzy i zainteresowaniach. Takiego go zapamiętaliśmy i wspominaliśmy wraz z Robertem Firmhoferem - dyrektorem Centrum Nauki Kopernik, byłym wiceszefem Polskiego Radia BIS:
Łukasz Andrzej Turski urodził się 18 listopada 1943 r. Był fizykiem teoretykiem, specjalistą w zakresie fizyki materii skondensowanej i mechaniki statystycznej. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1965 r., a w 1985 r. otrzymał tytuł profesorski. Zawodowo związany był z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Był także popularyzatorem nauki, pomysłodawcą Pikniku Naukowego - zorganizował pierwszy Piknik Naukowy, za co otrzymał Nagrodę im. Profesora Hugona Steinhausa. Był również jednym z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, pełnił funkcję przewodniczącego rady programowej tej instytucji.
To autor licznych artykułów popularnonaukowych publikowanych w czasopismach "Znak", "Tygodnik Powszechny", "Wprost", "Odra", "Forum Akademickie” i "Rzeczpospolita". Prowadził programy telewizyjne z cyklu "Czym jest…" i wygłaszał felietony w Radiu Bis. Otrzymał w 2000 r. Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie fizyki.
Ponadto w audycji:
- Odyseusz, bohater poematów Homera, był najsławniejszym mitycznym żeglarzem i podróżnikiem. Już w antycznych szkołach debatowano nad szczegółami jego życiorysu. Oprócz "kanonicznej" wersji przygód Odysa powstawały kolejne opowieści, modyfikacje i uzupełnienia. Prof. Tomasz Mojsik zebrał te znane i te mniej znane historie króla Itaki w swojej książce: "Odyseusz - biografia nieautoryzowana". Ta praca jest próbą przedstawienia całościowej wizji dziejów herosa z wątkami, których próżno szukać w Iliadzie czy Odysei.
Gość: prof. Tomasz Mojsik - historyk i filolog klasyczny z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku, autor książki "Odyseusz - biografia nieautoryzowana".
- Inkowie oddawali boską cześć szczytom gór i wulkanów, składając na dużych wysokościach ofiary z dzieci i młodych kobiet. Wierzyli bowiem, że staną się one pośrednikami między bogami i ludźmi. Ten rytuał nazywał się capacocha i wiązał się z uroczystą procesją. Tamtejszy ruch pielgrzymkowy był sprawnie funkcjonującą machiną, której częścią były wysokogórskie tambos, miejsca rytuałów i odpoczynku dla setek pielgrzymów. Sposób ich wykorzystania analizują badaczki Uniwersytetu Warszawskiego: dr Dagmara Socha z Centrum Badań Andyjskich UW i dr Dominika Sieczkowska-Jacyna z Politechniki Śląskiej, które będą gośćmi Eureki.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Data emisji: 28.03.2025
Godzina emisji: 19.10
Wspominamy prof. Łukasza Turskiego. Pomysłodawcę Pikniku Naukowego i współtwórcę Centrum Nauki Kopernik - Jedynka - polskieradio.pl