Kazimierz Leski ps. "Bradl", uczestnik Powstania Warszawskiego i kurier, stał się bohaterem komiksu historycznego o burzliwych czasach II wojny światowej. Przedstawianie prawdziwych zdarzeń w formie obrazkowej jest znane od ponad 20 wieków. - Za granicą, i to zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie, komiks nie kojarzy się z odbiorcą dziecięcym, uproszczeniem, infantylizacją. Jest to krzywdzące i zmienia się, ale powoli - opowiada w radiowej Jedynce dr Kamila Tuszyńska.
Jedną z dużych zalet komiksu "Bradl" jest przedwojenna Warszawa i obrazy miejsc, których dziś już nie ma. Kolejną mocną stroną tej opowieści jest niezwykły bohater i jego przygody. - Biografia Leskiego była tak bogata, że mógłby on obdarować nawet kilku bohaterów. Był to genialny inżynier, as wywiadu i jest pierwowzorem Hansa Klossa, a jak się mówi - nawet Jamesa Bonda - podkreśla gość Jedynki.
Marek Oleksicki uwiecznił Leskiego jako bardzo przystojnego mężczyznę. W audycji opowiada, jaki był zamysł twórców i mówimy o nowych formach zachęcania do poznania historii.
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: Marek Oleksicki (współautor komiksu) i dr Kamila Tuszyńska (medioznawca, badaczka komiksów)
Data emisji: 1.02.2017
Godzina emisji: 19.09
sm/pg
Mroczny komiks przypomina o polskim Jamesie Bondzie - Jedynka - polskieradio.pl