"Prawdziwy człowiek renesansu" - Michel de Montaigne

Data publikacji: 22.04.2020 20:50
Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 21:38
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Thomas de Leu, Portret Montaigne'a, przełom XVI/XVII w., Musée Carnavalet, Histoire de Paris
Thomas de Leu, Portret Montaigne'a, przełom XVI/XVII w., Musée Carnavalet, Histoire de Paris, Autor - Foto: Creative Commons Zero (CC0)

POSŁUCHAJ

"Prawdziwy człowiek renesansu" - Michel de Montaigne (Eureka/Jedynka)

W czasach, gdy szukamy skutecznych rozwiązań w różnych sferach naszego życia, możemy skorzystać z mądrości renesansowego pisarza, filozofa i humanisty Michela de Montaigne. W przetłumaczonych przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego "Próbach" odnajdujemy autobiograficzne wyznania inspirowane poglądami filozofów starożytnych.

Motaigne miał wiele pomysłów na ulepszenie świata, jednak nie był on jedynym, który o tym myślał. Drugim z filozofów był Kartezjusz. - On też chciał ulepszyć świat poprzez określenie metod, w jaki sposób świat należy poznawać, żeby go poznać dobrze i właściwie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia, prof. Zofia Rosińska z UW. - Montaigne też opisywał te metody, ale on akcentował to co pozwalało nam nie tyle poznawać, ale zrozumieć mechanizmy. Akcentował wartość i różnorodność doświadczenia - dodała profesor. 

Kształcony wg. starożytnych wzorców 

Francuski pisarz i filozof Michel de Montaigne był bardzo wykształconym człowiekiem, wiele podróżował. Posługiwał się językiem łacińskim. W jego obszernym dziele "Próby" zawarte są wyznania inspirowane poglądami starożytnych filozofów. - Tutaj jest na tych kilkuset stronach o różnych doświadczeniach, o niepewności naszego sądu, o pożytecznym i uczciwym żalu, zapachach, modłach czy miłości ojców do dzieci - wyliczała prof. Rosińska. - Doświadczenie było bardzo ważne także dla Arystotelesa - podkreśliła gość audycji. 

Montaigne komentuje współczesną mu rzeczywistość, która okazuje się nadal aktualna, a jego rady pozostają uniwersalne. Myśliciel analizuje naturę człowieka i podpowiada co należy czynić, aby żyć w zgodzie ze sobą i innymi.

- Filozofia odchodzi od potocznych doświadczeń bo idzie w kierunki myśli abstrakcyjnej, ponieważ filozofia zajmuje się przed wszystkim pojęciami - wyjaśniała prof. Rosińska. - W tej chwili jest ten ruch w filozofii aby wracać między innymi do doświadczenia, dlatego Montaigne jest dla nas bardzo ważnym autorytetem, postacią od której można się wiele nauczyć i wiele z niego korzystać - dodała. 

Tytuł audycji: Eureka

Gość: prof. Zofia Rosińska (Instytut Filozofii UW)

Data emisji: 22.04.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Jedynka w drodze
Jedynka w drodze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.