Chrzest Polski i jego bezpośrednie dziedzictwo

Data publikacji: 26.03.2016 13:30
Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 14:58
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Zaprowadzenie chrześcijaństwa" - fragment obrazu Jana Matejki z 1889 roku
"Zaprowadzenie chrześcijaństwa" - fragment obrazu Jana Matejki z 1889 roku, Autor - Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-PD-Mark

POSŁUCHAJ

Chrzest Polski i jego bezpośrednie dziedzictwo (Historia żywa/Jedynka)

Fragmenty małego kościoła odkryto na poznańskim Ostrowie Tumskim w 2009 roku, niedaleko pozostałości książęcej siedziby Mieszka I.

Z badań wynika, że drewniana belka konstrukcji została ścięta około 941 roku. Zatem chrześcijański kościół był na polskich ziemiach jeszcze przed przybyciem czeskiej księżniczki Dobrawy i chrztem Mieszka w 966 roku. 

Kto się modlił w świątyni? Czy fakt jej istnienia miał znaczenie dla  młodego władcy, który na początku swojego panowania, zrezygnował z obrzędów, tradycji pogańskich przodków i wybrał miejsce wśród chrześcijańskich krajów w Europie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk i publicysta związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, znawca historii Europy Wschodniej XIX-XX wieku i stosunków polsko-rosyjskich, autora dzieła "Dzieje Polski" - ukazały już dwa jego tomy)

Data emisji: 26.03.2016

Godzina emisji: 15.10

tj/asz

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.