Między wschodem i zachodem - imperium Bolesława Chrobrego

Data publikacji: 10.04.2016 16:12
Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 14:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Obraz Jana Matejki "Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem i Światopełkiem pod Złotą Bramą w Kijowie"
Obraz Jana Matejki "Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem i Światopełkiem pod Złotą Bramą w Kijowie", Autor - Wikipedia/Domena publiczna

POSŁUCHAJ

Między wschodem i zachodem - imperium Bolesława Chrobrego (Historia żywa/Jedynka)

Niemiecki kronikarz Adam z Bremy pół wieku po śmierci Bolesława Chrobrego napisał o nim: król arcychrześcijański - tego tytułu używali później władcy Francji. Czy dziedzictwo Chrobrego to wolność od imperium, czy raczej wolność przez własne imperium?

Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski, uważany jest za najwybitniejszego władcę państwa polskiego. To on wprowadził Polskę do XI-wiecznej Europy, w której musiano się z nią liczyć. Jest jednak autorem pierwszego zamachu majowego. Tuż po śmierci Mieszka I, w maju  992 roku, nie uhonorował woli ojca, podeptał jego testament i objął władzę siłą. 



Czy na początku XI wieku, między wschodem i zachodem, mogło powstać polskie imperium, a jego twórca Bolesław Chrobry byłby dla wschodu jak Karol Wielki dla Europy Zachodniej? 

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk i publicysta związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, znawca historii Europy Wschodniej XIX-XX wieku i stosunków polsko-rosyjskich, autor dzieła "Dzieje Polski" - ukazały już dwa jego tomy)

Data emisji: 9.04.2016

Godzina emisji: 15.10

tj/pj


Jedyne takie miejsce
Jedyne takie miejsce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.