Między lipcem a listopadem 1918 roku

Data publikacji: 06.10.2018 14:07
Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 13:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Józef Piłsudski (C), Kazimierz Sosnkowski (L) i oficer armii niemieckiej Schlossmann (P) w czasie spaceru na terenie twierdzy w Magdeburgu
Józef Piłsudski (C), Kazimierz Sosnkowski (L) i oficer armii niemieckiej Schlossmann (P) w czasie spaceru na terenie twierdzy w Magdeburgu, Autor - nac.gov.pl

POSŁUCHAJ

Historia żywa 6 października godz. 14:07

1 lipca 1918 roku krakowski "Czas" informował, że w Warszawie rozeszła się plotka jakoby Władysław Studnicki, polityk i publicysta orientacji proniemieckiej, zamierzał dokonać zamachu stanu na posiedzeniu Rady Stanu Królestwa Polskiego. 

Taka wiadomość, w której powagę gazeta wątpiła z racji jej bohatera, zawarta była w ulotkach rozrzucanych w mieście przez, jak napisał "Czas" "anonimową komendę POW".

Tymczasem w Berlinie ścierają się zwolennicy i przeciwnicy dalszego prowadzenia wojny. Na razie górą są ci pierwsi. Choć załamała się ofensywa nad Marną, Francuzi i Amerykanie przerwali niemieckie linie obrony. Nie lepiej wiodło się sprzymierzeńcom Niemiec: Austriakom, Turkom i Bułgarom. Jednak wydarzeniem lipca było zamordowanie przez bolszewików cara Mikołaja II i jego rodziny.

Kolejne miesiące pokazały coraz większą słabość państw centralnych w starciu z państwami ententy. 3 listopada Austro-Węgry podpisały zawieszenie broni z Włochami, 9 listopada abdykował Wilhelm II i uciekł do Holandii. Nastąpiło proklamowanie republiki w Niemczech. 

W tym samym dniu Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski przebywali w Berlinie i rozmawiali z hrabią Harrym Kesslerem. Piłsudski i Sosnkowski zostali zwolnieni z twierdzy w Magdeburgu 8 listopada. Ale wcześniej, w końcu października, powstała Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, a na początku listopada Rząd Ludowy w Lublinie.

Jak te wydarzenia między 1 lipca, a 9 listopada zmieniły sytuację na ziemiach Polskich i jaki miały wpływ na powrót Polski na mapę Europy?

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 14.13

ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.