- Wyróżnikiem Pokucia było to, że obok siebie mieszkali Ormianie, Żydzi, Polacy, Rusini. Tam żył też fascynujący lud Hucułów, gdzieś z pogranicza tradycji rumuńskiej, węgierskiej i polskiej - podkreśla prof. Stanisław Nicieja, historyk i autor "Kresowej Atlantydy".
Stanisławów nazywany był małym Lwowem. W 1662 roku założył go Andrzej Potocki, który postanowił uczcić pamięć swego ojca, Stanisława Rewery Potockiego, i wnuka, który potem zginął w bitwie pod Wiedniem. Jak mówi legenda, magnat zrzucił żupan, odwinął rękawy i pługiem obrysował kształt miasta.
Wielu Polaków ze Stanisławowa po II wojnie światowej wyjechało do Opola. Ale do dziś w tym już ukraińskim mieście żyją potomkowie starej polskiej inteligencji. Publicysta Janusz Wójcik wyjawia, po czym można ich rozpoznać na ulicy.
A skąd w mieście wzięli się Ormianie? Kto zmienił jego nazwę na Iwano-Frankiwsk? Co architektura tego miasta ma wspólnego z Wiedniem? I kiedy na tolerancyjnym Pokuciu pojawiła się "trucizna szowinizmu narodowego"? O tym w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Świat Kresów
Prowadzi: Krzysztof Renik
Gość: prof. Stanisław Nicieja (historyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego i autor "Kresowej Atlantydy") oraz Janusz Wójcik (publicysta i poeta w swojej twórczości nawiązujący do tematyki kresowej)
Data emisji: 11.06.2016
Godzina emisji: 18.12
mg/kd
Stanisławów - kulturowa mieszanka w II RP - Jedynka - polskieradio.pl