Symbol poświęcenia najmłodszego pokolenia

Data publikacji: 05.05.2019 14:00
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 12:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Cmentarz Orląt Lwowskich
Cmentarz Orląt Lwowskich, Autor - PAP/Dariusz Delmanowicz

POSŁUCHAJ

Historia Orląt Lwowskich (Świat Kresów/Jedynka)

Lwów był miastem wielu kultur i tradycji, ale polskość była tam zawsze obecna. W walkach o Lwów w latach 1918-1919 brała udział polska młodzież.

Prof. Wojciech Roszkowski pisząc książkę o Orlętach Lwowskich zastanawiał się, czy zagadnienia obrońców Lwowa nie powinien omówić szerzej. – Przecież nie tylko Orlęta stanęły do walki – zauważył. – Jednak uznałem, że Orlęta to taki symbol poświęcenia tego najmłodszego pokolenia.

Gość audycji przyznał, że bardzo ważnym pytaniem jest pytanie o to, dlaczego tak młoda młodzież musiała się włączyć do walki. –Zapominamy, że Lwów w roku 1918 był ogołocony z mężczyzn w sile wieku, którzy jeszcze nie wrócili z frontów – przypomniał historyk.  

W audycji poruszyliśmy temat sytuacji społeczno-politycznej we Lwowie u schyłku I wojny światowej i o okolicznościach, w jakich doszło do obrony Lwowa przed siłami ukraińskimi. – To był moment, w którym wróciła nadzieja na odzyskanie niepodległości dla narodu polskiego. Ta niebywała okazja dziejowa, która zaistniała, sprawiła, że Polacy uwierzyli, że mogą wybić się na niepodległość. Postawa najmłodszych mieszkańców Lwowa dała przykład reszcie polski – zauważył Mariusz Graniczka, prezes Polskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego "Sokół" Lwów-Macierz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Świat kresów 

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, autor książki "Orlęta Lwowskie"), Mariusz Graniczka (prezes Polskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego "Sokół" Lwów-Macierz)

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 18.121

abi

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.