Im człowiek starszy, tym ryzyko zachorowania wyższe. - Swoim studentom mówię, że moje indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwór jest większe niż całej sali wykładowej razem wziętej. Ogólnie ryzyko wynosi mniej więcej 1:4, czyli inaczej mówiąc, co czwarta osoba umrze na raka - wyjaśnia specjalista.
Prof. Jędrzejczak tłumaczy też, że chociaż sam nowotwór nie jest dziedziczny, to dziedziczymy tendencję do rozwoju tej choroby. - Najprostszą metodą wykrywania jest pytanie, na co umarli ludzie w danej rodzinie. Jeżeli dwie siostry i mama umarły na raka piersi, to jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że dana kobieta zachoruje na to samo. To jest ten słynny przykład Angeliny Jolie - mówi gość Jedynki.
Profesor wyjaśnia również, dlaczego leki dla chorych na raka są tak drogie, który kraj przoduje w terapii nowotworów i co wspólnego z onkologią ma... mit Fausta. Odpowiada też na pytanie, czy ludzie będą kiedyś żyć nawet po 120 lat.
Tytuł audycji: Próba bilansu z cyklu "Twarzą w twarz"
Prowadzi: Janusz Weiss
Gość: prof. Wiesław Jędrzejczak (kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
Data emisji: 18.04.2016
Godzina emisji: 23.09
mg/tj
Prof. Jędrzejczak: co czwarta osoba umrze na raka - Jedynka - polskieradio.pl