Historyk podkreśla, że nie zna "żadnej logicznej i spójnej wersji tej historii, w której nie byłoby chrześcijańskiego przesłania". Dodaje też, że sama Ewangelia przedstawia fakt zmartwychwstania w bardzo konsekwentny i wiarygodny sposób, co - zdaniem badacza - widać w opisie zachowania apostołów w dniach po ukrzyżowaniu Jezusa.
- W Wielką Sobotę uczniowie uciekli. Przerażeni chyba przestali wierzyć. I co się dzieje w Niedzielę Wielkanocną? Piotr i Jan za niewiastami idą do grobu, oglądają płótno i w tym momencie pojawia się tajemnicza wzmianka: "zobaczył płótna i uwierzył". Apostoł coś na tych płótnach zobaczył, oni musieli przeżyć obcowanie ze Zmartwychwstałym, bo byli potem gotowi dać się za zabić za to, że byli świadkami - wyjaśnia prof. Wojciech Roszkowski.
Gość radiowej Jedynki przyznaje też, co sądzi o badaniach wskazujących na fałszerstwo Całunu Turyńskiego i wyjaśnia, w jaki sposób na autentyczność tego przedmiotu może wskazywać... rachunek prawdopodobieństwa.
W audycji także o tym, w którym roku tak naprawdę urodził się Jezus, ile lat żył i jaki błąd popełniono, ustalając podział na czasy "naszej ery" i "przed naszą erą".
Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"
Prowadzi: Jan Poszpieszalski
Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, autor książki "Świat Chrystusa")
Data emisji: 28.12.2016
Godzina emisji: 23.05
mg/pg
Prof. Roszkowski o dowodach na zmartwychwstanie - Jedynka - polskieradio.pl