Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii

Data publikacji: 23.11.2016 10:30
Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 12:51
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Dr Maciej Dębski o uzależnieniu nastolatków od nowych technologii (Podwójne espresso/Jedynka)

W Trójmieście postanowiono sprawdzić, jak zaczną się zachowywać gimnazjaliści i licealiści, kiedy zabierze im się dostęp do sieci. 102 nastolatków w wieku 12-18 lat na trzy doby dobrowolnie przestało korzystać z telefonów, internetu i telewizji.

Dzieci mogły jedynie słuchać radia, ale nie przez internet, tylko tradycyjnie za pomocą radioodbiornika. - Przez ten eksperyment wygenerowaliśmy tak dużą jednostkę czasu wolnego, że w pierwszych godzinach dzieciaki po prostu się nudziły i nie wiedziały, co ze sobą zrobić. Baliśmy się, że w związku z tym zaczną rezygnować z udziału w badaniu. Jednak wszyscy uczestnicy dotrwali do końca - mówił dziś w "Podwójnym espresso" dr Maciej Dębski z fundacji Dbam o Mój Z@sięg, która przeprowadziła ten nietypowy eksperyment we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.

Z badań wynika, ze prawie połowa nastolatków ma telefon non stop przy sobie. Z komórką kładą się spać i wstają, wysyłają wiadomości czy zdjęcia w czasie śniadania, jazdy autobusem, a nawet w czasie oglądania telewizji czy odrabiania lekcji. 15 proc. nastolatków przyznało, że przychodzą do szkoły niewyspani z powodu nadmiernego korzystania z smartfonów, 64 proc. często nie odrabia z tego powodu zadań domowych.

Z trójmiejskiego eksperymentu wynika jednak, że - jak mówi dr Dębski - "to nie jest opowieść o uzależnionych dzieciach, tylko o różnych relacjach, a czasem o braku relacji, miedzy dziećmi i rodzicami". Więcej o tym, jak przebiegał eksperyment i co jeszcze z niego wyszło - w nagraniu audycji.

Gość: dr Maciej Dębski (fundacja Dbam o Mój Z@sięg)

Data emisji: 23.11.2016

Godz. emisji: 5.40

mt/mg

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.