O Ignacym Janie Paderewskim mówiono, że jest najlepszym pianistą wśród polityków i najlepszym politykiem wśród pianistów. Na pewno był wirtuozem, kompozytorem, dyplomatą i wielkim filantropem. Na przełomie wieków był najbogatszym artystą na świecie, bez zapowiedzi odwiedzał prezydenta USA, a na jego koncertach główną część publiczności stanowiły omdlewające z zachwytu kobiety. Z ogromnej sławy i wielkich pieniędzy korzystał na rzecz ogarniętej wojną, a potem odbudowującej się Polski.
Kompozytor przyszedł na świat w Kuryłówce na Podolu w 1860. Matka, Poliksena z domu Nowicka, córka Zygmunta, filomaty i przyjaciela Adama Mickiewicza, zmarła kilka miesięcy po jego narodzinach (pochowano ją w rodzinnej Kuryłówce). Jedynym opiekunem Ignacego i jego starszej siostry Antoniny był ojciec – uczestnik powstania styczniowego, który za udział w nim odbył karę roku więzienia w Kijowie, a następnie zarabiał na życie jako administrator jednego z majątków na Podolu.
Reportaż to radiowa podróż m.in. do warszawskiej fabryki pianin i fortepianów J. Kerntopf, w której Paderewski spędził dzieciństwo, oraz do jedynej na świecie posiadłości po mistrzu w Kąśnej Dolnej.
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "Wirtuoz"
Autor: Jakub Tarka
Data emisji: 4.10.2022 r.
Godzina emisji:
ans/kor
"Wirtuoz", czyli Ignacy Jan Paderewski. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl