Największe zapomniane ludobójstwo na Polakach

Data publikacji: 10.08.2017 22:07
Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 10:23
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wystawa "Operacja antypolska NKWD" w gmachu Poczty Polskiej w Warszawie upamiętnia Polaków - ofiary ludobójstwa przeprowadzonego z rozkazu nr 00485 przez komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa w tak zwanej "Operacji Polskiej NKWD". Represje objęły 220 tys. osób, z czego 110 tys. zostało zamordowanych
Wystawa "Operacja antypolska NKWD" w gmachu Poczty Polskiej w Warszawie upamiętnia Polaków - ofiary ludobójstwa przeprowadzonego z rozkazu nr 00485 przez komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa w tak zwanej "Operacji Polskiej NKWD". Represje objęły 220 tys. osób, z czego 110 tys. zostało zamordowanych, Autor - PAP/Marcin Obara

POSŁUCHAJ

Zapomniana zbrodnia NKWD na Polakach w ZSRR (Ekspres Jedynki)

- W latach 30. XX wieku w Związku Sowieckim istniała psychoza wojenna. Józef Stalin był zdania, że kraje kapitalistyczne zaatakują ZSRR, a Polacy, którzy opierali się sowietyzacji, mogą się stać piątą kolumną - mówi Sergiusz Kazimierczuk z Instytutu Pamięci Narodowej.

111 tysięcy Polaków zastrzelonych strzałem w tył głowy, zakatowanych w siedzibach NKWD lub rozstrzelanych tuż obok swojego domu, to skutek tzw. operacji polskiej, czyli masowej rzezi naszych rodaków w Związku Radzieckim w latach 1937-1938. Jeden podpis szefa NKWD Mikołaja Jeżowa dokładnie 80 lat temu skazał na śmierć mieszkających w ZSRR Polaków.

Opowiada o tym wystawa, otwarta w hali Poczty Głównej w Warszawie pt. "Operacja (anty)polska NKWD" poświęcona tej radzieckiej zbrodni. - To największe zapomniane ludobójstwo na naszych rodakach, zupełnie nie istniejące w świadomości społecznej - mówi prezes IPN, Jarosław Szarek.

O tej karcie historii naszego narodu mówimy więcej w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 16.26

sm/ag

 

 

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.