Widowisko organizowane pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy ma na celu uczczenie pamięci bohaterów i podkreślenie roli zwycięstwa. O wartość merytoryczną i artystyczną wydarzenia zadbało Biuro Programu "Niepodległa".
Na płycie areny wyrośnie las, powstaną polskie i bolszewickie okopy. W wydarzeniu weźmie udział kilkuset artystów, rekonstruktorów, statystów oraz pojazdy historyczne i konie. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński.
Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.
Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Stanisławy Celińskiej, Stanisława Sojki, Piotra Cugowskiego czy Kasi Cerekwickiej.
Widzowie usłyszą również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound'nGrace. O stronę dźwiękową zadba Orkiestra Polskiego Radia.
Polskie Radio jest dumne, że weźmie udział w widowisku
- Polskie Radio jest dumne, że może uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu. Wystąpi perła w koronie, czyli Orkiestra Polskiego Radia. Zagra melodie, piosenki z tamtych lat, w tradycyjnych, ale i nowych aranżacjach - powiedziała prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
- To będzie artystyczna kulminacja uroczystych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wszyscy będą mogli w tym widowisku uczestniczyć, albo tu, na stadionie, albo poprzez media - wskazał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- To będzie połączenie przeszłości z nowoczesnością. Podkreślamy tą multimedialność, interaktywność. Będzie wiele dziedzin sztuki prezentowanych. Sam jestem ciekawy - przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 20.30. Widowisko będzie transmitowane w Programie 1 Polskiego Radia i TVP1.
Aby jak największa liczba zainteresowanych mogła uczestniczyć w widowisku, jego skrócona wersja będzie powtarzana przez cztery dni, od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym. Wydarzenie będzie biletowane, ceny biletów zaczynają się od 10 zł i są dostępne na stronie: www.1920.pgenarodowy.pl.
Niezwykły portal i album
W związku z rocznicą powstał wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl, który opowiada o losach bitwy i wydarzeniach roku 1920 przez pryzmat poszczególnych ludzi i zaskakujących ciekawostek.
To efekt współpracy Biura Programu "Niepodległa" z Polskim Radiem. Partnerami przedsięwzięcia są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Materiały opracowano w siedmiu językach.
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało też specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę".
Zawiera on archiwalne nagrania z Radia Wolna Europa oraz z archiwum Polskiego Radia. Znalazły się na nim bezcenne wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz znaczące historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Materiał: Martyna Podolska
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 16.25
kk
Historia na PGE Narodowym - widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" - Jedynka - polskieradio.pl