Według Ministerstwa, głównym założeniem zmian jest prawo obywatela do prostej i przejrzystej komunikacji elektronicznej z organami państwa. W ocenie resortu zmiany są przełomowe, m.in. dlatego, że wprowadzają tzw. domyślność cyfrową, czyli prymat rozwiązań cyfrowych nad rozwiązaniami tradycyjnymi.
Jak mówi w Programie 1 Polskiego Radia, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Marek Zagórski, to nowa era funkcjonowania administracji i Poczty Polskiej.
- Poszczególne instytucje stopniowo będą zobowiązane przekazywać całą korespondencję w wersji elektronicznej do wyznaczonego operatora cyfrowego, którym jest Poczta Polska. Następnie z tego poziomu ta korespondencja będzie szła albo na adresy elektroniczne tych obywateli, którzy będą chcieli takie specjalne adresy elektroniczne sobie założyć albo będzie to drukowane przez pocztę i wysyłane w wersji tradycyjnej, papierowej, ale ze statusem dokumentu takim samym jak gdyby był on podpisany przez urzędnika osobiście - wyjaśnia Marek Zagórski.
Osoby, które chcą kontaktować się z urzędami przez internet, będą mogły skorzystać z możliwości otrzymywania i wysyłania korespondencji drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty na poczcie.
E-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa.
Ustawa przewiduje, że obywatel będzie miał jeden adres dla całej komunikacji z administracją, skrzynkę e-doręczeniową, która będzie nam służyła do wymiany elektronicznej korespondencji z urzędami. W praktyce będzie ona działać podobnie jak skrzynka mailowa, będzie jednak odpowiednio zabezpieczona.
- Bezpieczeństwo zapewnia jednostka, która nazywa się Centralnym Ośrodkiem Informatycznym. Korespondencja będzie szyfrowana podobnie jak cała treść gromadzona na serwerach - mówi w radiowej Jedynce ekspert ochrony danych osobowych dr Maciej Kawecki.
Usługa doręczenia elektronicznego będzie świadczona na polskim rynku przez operatora wyznaczonego, którym do końca 2025 r. będzie Poczta Polska. Następny operator zostanie wyłoniony w przetargu.
Rzecznik Poczty Polskiej podkreśla, że dzięki e-doręczeniom zmniejszą się kolejki w placówkach, a firma zadba o bezpieczeństwo e-korespondencji.
Dla obywateli niekorzystających z technologii cyfrowych przewidziano wprowadzenie tzw. publicznej usługi hybrydowej, która - jak napisano w uzasadnieniu przepisów - umożliwi całkowitą cyfryzację procesu nadania/odbioru korespondencji po stronie podmiotów publicznych i przedsiębiorców, pozostawiając obywatelom wybór formy nadania/doręczenia (papierowa lub elektroniczna).
Ma ona polegać na przetworzeniu korespondencji nadanej elektronicznie do postaci papierowej oraz jej doręczeniu w takiej postaci, lub na nadaniu korespondencji w postaci papierowej, przetworzeniu jej do postaci elektronicznej i doręczeniu w takiej postaci.
Ustawa trafi teraz do Senatu.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Mateusz Drozda
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 8.10.2020
Godzina emisji: 15.16
Jedynka/PAP/kh
Koniec ze staniem w kolejkach w urzędach? E-doręczenia coraz bliżej - Jedynka - polskieradio.pl