Od kilku lat pamięć o rzeźbiarzach przybliża Magdalena Kątnik-Kowalska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Żołyni, która stała się współwłaścicielką kamienicy rodziny Dąbrowskich. Do współpracy przy inwentaryzacji zbiorów zaprosiła licznych naukowców. Ich prace zaowocowały sensacyjnymi odkryciami.
Morze dokumentów
Prof. Katarzyna Chrudzimska-Uhera i prof. Anna Czyż z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie inwentaryzują ponad pięć tysięcy szkiców ołtarzy i figur sakralnych z prawie 200 miejscowości w Polsce i za granicą. Obie zgodnie podkreślają, że dokumenty, z którymi się zetknęły, mają znaczenie epokowe. - To wielkie zaskoczenie i radość odkrywców. Prawdziwe morze dokumentów, które były dotąd skryte w żołyńskiej szafie - mówi prof. Chrudzimska-Uhera.
Badaczki zwracają uwagę na niezwykłe bogactwo szkiców, plastyczny obraz realizacji projektów we wnętrzach sakralnych, ale również świeckich. Co istotne, w zbiorach Franciszka Dąbrowskiego odnaleziono również materiały przygotowane przez Ferdynanda Majerskiego z Przemyśla. - Kolekcja pracowni Majerskich zachowała się w Żołyni. Ten zbiór dotychczas był uważany za zaginiony - wyjaśnia prof. Anna Czyż.
Zobacz też:
Epokowe odkrycie
Dotychczasowe badania pozwoliły odkryć projekty przeznaczone do katedry wawelskiej, do świątyń we Lwowie, do Zamku w Łańcucie czy Pałacu w Krasiczynie. Ostatnim odkryciem jest jednak projekt ołtarza głównego kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. - Kaplica ta mieści grób siostry Faustyny, w kaplicy tej znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Adolfa Hyłę - wylicza prof. Katarzyna Chrudzimska-Uhera. Kaplica klasztorna ufundowana została w latach 90. XIX wieku przez Aleksandra Lubomirskiego. Wówczas właśnie stworzono szkic i realizację ołtarza.
- Projekt powstał właśnie w warsztacie Ferdynanda Majerskiego w Przemyślu. Odnajdujemy go w żołyńskiej kolekcji - dodaje gość audycji. Swojej radości nie kryje również siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach. - Kiedy okazało się, że źródła tej informacji są wiarygodne, to pojawiła się ogromna radość. Tym bardziej że dotyczy to stolicy Miłosierdzia Bożego dla całego świata - dodaje siostra Siepak. - Do tej pory myślałyśmy, że ołtarz główny został wykonany przez nieznanego artystę - podsumowuje.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzili: Karolina Rożej
Autorka materiału: Iwona Piętak
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 17.23
mg
Kolejny sekret Sanktuarium w Łagiewnikach odkryty - Jedynka - polskieradio.pl