W województwie lubelskim do ostatniej klasy podstawówki uczęszcza 27 tysięcy uczniów. Obawy, że dla części zabraknie miejsc w szkołach ponadpodstawowych, nie są uzasadnione. - Ze spokojem czekamy na szczegółową ofertę przygotowaną przez szkoły ponadpodstawowe, bowiem w ubiegłym roku mieliśmy nadmiar wolnych miejsc w skali, która spokojnie pozwala patrzeć na tegoroczną rekrutację - zapewnia Teresa Misiuk, kurator oświaty w Lublinie.
Podwójny rocznik
Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie wspomina, że tzw. podwójny rocznik "pukał" do szkół ponadpodstawowych już trzy lata temu. - Zmienialiśmy wtedy w Polsce system oświatowy i spotkały się w szkołach dwa roczniki: gimnazjalny i pierwszy rocznik absolwentów szkół podstawowych. Była to kryzysowa sytuacja. Ale przygotowaliśmy się do niej na tyle skutecznie, że żaden uczeń nie został bez szkoły. A tak bywało w niektórych miastach w Polsce - mówi.
Dyrektor dodaje, że szkoła szykuje się do rekrutacji od dawna. - Była sugestia, aby każda ze szkół przedstawiła swoją ofertę w taki sposób, by stworzyć więcej miejsc dla absolwentów szkół podstawowych. W przypadku naszej szkoły w tym roku żegnamy cztery klasy. Na rok szkolny 2022/23 przyjmujemy pięć klas, a więc zwiększamy o 32 miejsca - słyszymy.
40 dodatkowych klas
W Lublinie od września 2022 roku trzeba stworzyć 40 dodatkowych klas pierwszych. - Miasto już przeanalizowało sytuację - informuje Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Obecnie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w Lublinie kształci się 4622 uczniów. Od 1 września 2022 roku spodziewamy się wzrostu liczby uczniów tych klas o 1368 osób.
Przy takiej liczbie uczniów szkoły za wszelką cenę chcą uniknąć pracy na dwie zmiany. – Będziemy pracowali do 16.30, ale zachowamy jednozmianowy system nauki. Było to dla nas absolutnym priorytetem. Często ponad połowa uczniów jest spoza Lublina. Pomóc im, aby mogli dojechać i mieć "drugie życie" po zajęciach szkolnych, to jedno z zadań, które musimy wziąć na swoje barki – przyznaje Grzegorz Lech.
Od 16 maja do 24 czerwca uczniowie będą składać wnioski o przyjęcie do liceum, technikum czy szkoły branżowej. Od 24 czerwca do 14 lipca uczniowie będą musieli uzupełnić ten wniosek o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
Czytaj również:
Kiedy zakończy się rekrutacja?
Listy kandydatów zostaną wywieszone 22 lipca, ostateczną listę uczniów przyjętych do szkół poznamy tydzień później. Potem rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Największym zainteresowaniem uczniów cieszą się licea. W województwie lubelskim technika wybiera 39 procent uczniów, szkoły branżowe około 13 procent.
W ubiegłym roku najchętniej wybieranym kierunkiem kształcenia w szkołach branżowych w województwie lubelskim był mechanik pojazdów samochodowych, a w technikach informatyk. W województwie lubelskim w tym zawodzie kształci się prawie 7 tys. uczniów.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Tomasz Spicyn
Data emisji: 1.02.2022 r.
Godzina emisji: 16.16
ans
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Od kiedy można składać wnioski? - Jedynka - polskieradio.pl