Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, apeluje o całkowite zatrzymanie Nord Stream 2 oraz Nord Stream 1, rezygnację z rosyjskich paliw, zmianę polityki klimatycznej czy wsparcie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Dziś w Brukseli odbywa się nadzwyczajna narada unijnych ministrów ds. energii. - Jesteśmy gotowi, żeby zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy w czasie wojny, ale też i po wojnie pomóc odbudować zniszczoną infrastrukturę - mówi minister Anna Moskwa.
Baltic Pipe. Gazowa alternatywa z Norwegii
Polska zamierza apelować do unijnych przywódców o rezygnację z importu rosyjskich paliw. Minister klimatu i środowiska dodaje jednocześnie, że powinniśmy usłyszeć jasną deklarację całkowitej rezygnacji z projektu gazociągu Nord Stream 2. - Chcemy deklaracji, że nie jest to zawieszenie związane wyłącznie z sytuacją konfliktu, nie jest to tylko element negocjacji z Federacją Rosyjską - podkreśla Anna Moskwa i dodaje, że podobne działania należy podjąć wobec projektu Nord Stream 1. Wciąż, choć w ograniczonej ilości, rosyjskie paliwa płyną do Europy.
Polska z dużą niecierpliwością czeka na inaugurację Baltic Pipe, który ma pomóc uniezależnić się od rosyjskiego gazu. To strategiczny projekt, który na celu ma utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich. Choć stanie się to w styczniu przyszłego roku, to energetyczne bezpieczeństwo Polski dziś nie jest zagrożone. - Wszystkie surowce płyną do nas zgodnie z planami, magazyny są napełnione: zarówno te paliwowe, jak i magazyny gazowe. Infrastruktura energetyczna funkcjonuje w sposób niezawodny - przekonuje.
Unia Europejska zaostrza kurs wobec Rosji
Podczas narady w Brukseli Polska będzie apelowała o wykluczenie rosyjskich pracowników z europejskiej i światowej Agencji Energii Atomowej, co więcej, Anna Moskwa zapowiada walkę o zmiany w tzw. zielonej transformacji. O energetycznym uniezależnieniu się od Rosji, po wideokonferencji z udziałem ministrów obrony państw Wspólnoty, mówił także Josep Borell, szef unijnej dyplomacji. Ustalono również, że Unia Europejska przeznaczy 450 milionów euro na zakup i dostawy broni oraz sprzętu wojskowego na Ukrainę.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzi: Karolina Rożej
Materiał: Karol Surówka
Data emisji: 28.02.2022
Godzina emisji: 16.22
mg
Uniezależnić europejską energetykę. Anna Moskwa: surowce płyną do nas zgodnie z planem - Jedynka - polskieradio.pl