Kto otrzymał główną nagrodę?
Decyzją jury w składzie: Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Kosińska, Anna Legeżyńska, Bronisław Maj i Marek Zagańczyk (sekretarz jury Wojciech Kass), laureatem XI edycji Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki został Zbigniew Machej za tom "2020" wydany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi. - Mam wrażenie, że przemówił do nas w tym roku mistrz Orfeusz i duch dziejów. Tom Zbigniewa Macheja jest złożony z dwóch części, pierwsza zawiera niesamowite prorocze sonety, hybrydowe i piekielne, napisane w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję, i wiersze te zawierają przerażającą wizję rosyjskiej agresji, która w tym roku brzmi proroczo - mówi Jarosław Ławski, przewodniczący jury. - W drugiej części tomiku autor przedstawia nam zdania i uwagi o śmierci niechybnej. Już w samym tytule słyszymy syntezę poetyki Mickiewicza i ks. Baki "Uwag o śmierci niechybnej". Jest to poezja erudycyjna, wysmakowana i głęboka, co się rzadko zdarza, i równocześnie aktualna - podkreśla.
Laureat otrzymał statuetkę Orfeusza oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. złotych.
Orfeusz Mazurski
Laureatem Orfeusza Mazurskiego, przyznawanego autorowi z Warmii, Mazur lub Podlasia, został Michał Fałtynowicz za tomik "Traktat barbarzyńcy". - Zaledwie 26-letni poeta sięgnął po figurę barbarzyńcy, żeby pokazać współczesny świat w błysku ironii. Wszystko to jest energetyczne, a równocześnie nasycone odwołaniami do klasyki i poezji współczesnej i to właśnie ujęło jurorów - przyznaje Jarosław Ławski.
Prawie 300 zgłoszeń
Finaliści konkursu zostali wyłonieni spośród prawie 300 złożonych tomów. - Już ich liczba wskazuje na to, że zainteresowanie poezję nie tylko nie wygasa, ale wrażliwość w naszych czasach domaga się głosu i próbuje wyrazić się w metaforycznej formie. Potwierdzają to m.in. popularne akcje poetyckie - mówi dziennikarz radiowej Jedynki Michał Montowski.
Czytaj również:
Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku "Orfeusz" to polska nagroda literacka utworzona w 2011 i wręczana od 2012. Inicjatorem jej utworzenia był Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Nagroda ma na celu uhonorowanie osiągnięć polskiej poezji lirycznej. Otrzymują ją autorzy najlepszych książek poetyckich napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Michał Montowski
Data emisji: 3.08.2022 r.
Godzina emisji: 15.44
ans
Poetyckie "Orfeusze" wręczone. Kto zdobył nagrodę główną? - Jedynka - polskieradio.pl