Proof of Concept - współpraca naukowców z biznesem

Data publikacji: 29.08.2023 17:00
Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 21:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Proof of Concept to propozycja dla naukowców chcących przekonać się, czy ich osiągnięcia da się skomercjalizować
Proof of Concept to propozycja dla naukowców chcących przekonać się, czy ich osiągnięcia da się skomercjalizować, Autor - shutterstock.com/Gorodenkoff
Są pieniądze dla tych naukowców, którzy chcieliby wprowadzić swoje projekty z laboratoriów na rynek. Na początku sierpnia ruszył konkurs Proof of Concept, jest to nowa oferta w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
  • Właśnie ruszył konkurs Proof of Concept, jest to nowa oferta w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
  • Oferta skierowana jest do naukowców, którzy chcieliby zastosować wyniki swoich działań w praktyce i wprowadzić je na rynek.
  • Nabór wniosków trwa do 7 września, prowadzi go Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Konkurs Proof of Concept kierowany jest przede wszystkim do naukowców i do zespołów pracujących w polskich organizacjach badawczych, które chcą zweryfikować wyniki swoich badań pod kątem zastosowania ich w praktyce. O dotację można się ubiegać na każdym etapie kariery naukowej.

- Ten instrument będzie narzędziem dla naukowców, którzy dzięki temu sprawdzą, czy ich praca naukowa ma potencjał komercyjny. Ta weryfikacja umożliwi podjęcie dalszych decyzji, w jaki sposób rozwijać swoje dotychczasowe odkrycia naukowe, aby było możliwe ich komercyjne wykorzystanie - mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Czytaj także:

Komercjalizacja wyników badań

Konkurs Proof of Concept jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Efektem realizacji takiego dofinansowanego projektu powinien być postęp na ścieżce zmierzającej do komercjalizacji wyników badań.

- Chcemy w tym działaniu wspierać badania na wczesnym etapie rozwoju, gdzie ich ryzyko finansowe, jak i badawcze jest największe - wyjaśnia Radosław Ciszewski z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Krajowe inteligentne specjalizacje

Wynalazki, które powstają na polskich uczelniach, mogą silnie przyczynić się do rozwoju technologicznego i do podniesienia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki. Dlatego ministerstwo chce kierować wsparcie publiczne na projekty, które prowadzone są przez pryzmat potrzeb rynku.

- Tutaj ważne jest, żeby ten zakres tematyczny projektów, które mogą otrzymać finansowanie, odnosił się do priorytetów ujętych w wykazie krajowych inteligentnych specjalizacji - wyjaśnia Grzegorz Puda. Jak podkreśla minister, resort chce, by polscy naukowcy mogli komercjalizować swoje wynalazki w naszym kraju.

Całkowita wnioskowana kwota dofinansowania przeznaczona na realizację projektu Proof of Concept nie może przekroczyć 700 tys. zł, a realizacja projektu musi zawrzeć się w maksimum 12 miesiącach. Nabór wniosków potrwa do 7 września, zgłoszenia przyjmuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.


POSŁUCHAJ

03:34

Proof of Concept - współpraca naukowców z biznesem (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Izabela Kostyczyn

Data emisji: 29.08.2023 r. 

Godzina emisji: 15.44

mgc

Jedynka w drodze
Jedynka w drodze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.