W Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski, na uroczystym zebraniu posłów i senatorów uczczono 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego i jego następcy Mieszka II Lamberta. Premier Donald Tusk ogłosił nową narodową doktrynę - doktrynę piastowską opartą na sile, a nie tylko na marzeniach i aspiracjach.
Jej główne założenia to dumna niezależność państwa i rozsądna przynależność do wspólnoty Zachodu. Siłą Polski będą trzy filary: najsilniejsza armia w regionie, gospodarka oraz pozycja polityczna. - Donald Tusk powiedział, że Bolesław Chrobry nauczył nas, że można połączyć niezależność kraju z przynależnością do większej wspólnoty. W naszych warunkach, przy agresywnej Rosji, możemy to osiągnąć tylko jako silne państwo. Tu nie chodzi o nacjonalizm, ale o patriotyzm - tłumaczył Dariusz Bosacki.
Podczas uroczystości przemawiali też prezydent RP Andrzej Duda i marszałka Sejmu Szymona Hołowni. - Wystąpienie Tuska było najmniej kampanijne, było państwowe. Wartości narodowe i patriotyczne nie przynależą tylko do konserwatystów. Zdecydowana większość Polaków to patrioci, od lewicy po prawicę. To, co Tusk wysnuł z działań Chrobrego sprzed 1000 lat, z budowania siły państwa i jego niezależności, ale także poprzez integrację ze strukturami Zachodu, wtedy świata chrześcijańskiego, obecnie UE i NATO, to bardzo dobra recepta dla całego narodu - powiedział Bosacki.
Jego zdaniem do symbolicznego starcia na wartości patriotyczne i państwowe, na sprawczość i bezpieczeństwo doszło ostatnio w Sejmie podczas debaty nad expose szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. - Posłowie PiS jak katarynki powtarzali, że UE jest niebezpieczna, że pozbawi nas suwerenności, że Niemcy są hegemonem. Tymczasem my potrafimy współpracować z innymi w imię polskich interesów. Potrafimy działać we większej wspólnocie, by zapewniać bezpieczeństwo i coraz większy dobrobyt Polski. PiS był na marginesie tych działań. Nie potrafi korzystać z dobrodziejstw UE - podsumował Bosacki.
Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski w 1025 roku, prawdopodobnie 18 kwietnia w Gnieźnie. Jego syn i następca został koronowany w tym samym roku, prawdopodobnie 25 grudnia. Wydarzenia te były zwieńczeniem dziesięcioleci starań o uzyskanie statusu królestwa, co umocowało Polskę w kulturze zachodniej oraz wewnątrz europejskiego systemu państw chrześcijańskich.
Źródło: PR1/jt
Nowa narodowa doktryna piastowska. "Recepta dla całego narodu" - Jedynka - polskieradio.pl