Cyganie w Europie. Dlaczego do dziś nie są akceptowani?

Data publikacji: 03.08.2016 21:49
Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 06:55
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Cygański tabor (zdj. ilustracyjne)
Cygański tabor (zdj. ilustracyjne), Autor - pixabay/domena publiczna

POSŁUCHAJ

Dlaczego Europie tak trudno zaakceptować Cyganów? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)

- Po raz pierwszy Rada Europy wydała zalecenia w odniesieniu do ludności cygańskiej w 1969 roku. Były bardzo szlachetne, słuszne i do dziś nie zostały zrealizowane - mówi antropolog dr Andrzej Krasnowolski.

Cyganie i Romowie są największą mniejszością w Europie. Jak się szacuje, populacja ta wynosi łącznie 10-12 milionów osób. - Dawniej tradycyjnie nazywano ich Cyganami, zaś dziś stosuje się termin Romowie, który jest problematyczny, gdyż Roma to tylko jedna z grup ludności, która nazywała się ludnością cygańską - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Dr Andrzej Krasnowolski dodaje, że sami zainteresowani nie chcą być nazywani Romami, bo nie mają tej samej kultury ani nie używają jednego języka. - Cyganie byli bardzo przywiązani do swoich tradycji, a jej historyczną podstawą był koczowniczy tryb życia - wyjaśnia antropolog.

W audycji mówiliśmy również o tym, dlaczego powszechnie nie akceptowano Cyganów oraz dlaczego temat Holokaustu tej ludności nie jest poruszany. Kiedy wydano zakaz poruszania się taborami? Jakie europejskie kraje odbierały Cyganom dzieci?

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury, ekspert Senatu RP)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 20.32

sm/pg

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.