Tego dnia tuż przed godziną 22.00 do hotelu Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego wpadł szczupły 42-letni mężczyzna w postrzępionym ubraniu. Był to Waldemar Chrostowski, kierowca i ochroniarz księdza Jerzego Popiełuszki, niegdyś komandos. Chwilę wcześniej wyskoczył z pędzącego samochodu i przeżył. Jeden z porywaczy nosił mundur milicyjnej drogówki. Pozostali dwaj byli w cywilnych ubraniach.
Miesiąc wcześniej, we wrześniu 1984 roku radziecki dziennik "Izwiestia" opublikował napastliwy artykuł, w którym Popiełuszko został wymieniony z nazwiska. Dla Jana Olszewskiego był to oczywisty sygnał, ze ksiądz Jerzy znalazł się na celowniku towarzyszy radzieckich i zalecał ostrożność.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko – dziś wyniesiony na ołtarz jako błogosławiony, jest jednym z największych bohaterów Polski lat osiemdziesiątych. Jego śmierć wciąż porusza, budzi protest i czeka na pełne wyjaśnienie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji w której usłyszą Państwo wypowiedzi m.in. Waldemara Chrostowskiego, Jana Olszewskiego, a także fragmenty kazań księdza Popiełuszki.
Tytuł audycji: "Labirynt Historii"
Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz
Data emisji: 16.10.2016
Godzina emisji: 14.12
gs/mc
Czy ksiądz Jerzy Popiełuszko musiał zginąć? - Jedynka - polskieradio.pl