Gryf to mityczny stwór z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła. Według starożytnych Greków i Rzymian gryfy miały żyć w Scytii, a więc na obszarach dzisiejszego Kazachstanu, południowej Rosji, północnego Kaukazu, Ukrainy, Białorusi i Polski. Stwory te miały być okrutne i dzikie z natury, ale też przypisywano im wiele cnót: szybkość i siłę, a także czujność, waleczność, odwagę i wytrwałość. Gryf był także symbolem Chrystusa, i jego boskiej i ludzkiej natury.
Prawie sto lat temu, 17 września 1920 roku na zachodnich rubieżach dawnej Scytii, ale już w granicach niepodległej Polski, w Wołkowysku niedaleko Nowogrodu przyszedł na świat najznamienitszy polski Gryf - Janusz Brochwicz-Lewiński, który tylko z pozoru był zwyczajnym człowiekiem.
Akurat w dniu jego 19. urodzin Polskę zaatakowały wojska ZSRR. 76. Pułk Piechoty, w którym służył Brochwicz-Lewiński, został skierowany do walk pod Baranowiczami. Po dostaniu się do sowieckiej niewoli cudem uniknął śmierci. Potem jeszcze wiele razy przetrwał zamachy na swoje życie. Najciekawsze momenty życiorysu tego wielkiego polskiego patrioty i lojalnego oficera angielskiej królowej poznasz, słuchając nagrania audycji.
Tytuł audycji: Labirynt Historii
Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz
Data emisji: 29.01.2017
Godzina emisji: 14.11
W audycji wykorzystano fragmenty wywiadu przeprowadzonego z Gryfem przez Dorotę Szajkowską ze zbiorów archiwum historii mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wyjątki książki Jarosława Wróblewskiego "Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola"
pg/kul
Janusz Brochwicz-Lewiński - bohater niczym mityczny gryf - Jedynka - polskieradio.pl