W "Labiryncie historii" mówiliśmy o ludziach, którzy za wszelką cenę próbowali przekazać światu wieść o niemieckim bestialstwie, zagładzie narodu żydowskiego i zmusić aliantów do zdecydowanej akcji, która powstrzymałaby Holocaust. Jednym z nich był warszawski żyd Szmul Zygielbojm.
Zygielbojm był politykiem Bundu, sekretarzem generalnym Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych, redaktorem pisma "Arbeiter Fragen", radnym Warszawy i Łodzi. Od 1942 był członkiem Rady Narodowej RP w Londynie.
Kiedy wybuchła wojna Zygielbojm przeniósł się z Łodzi do Warszawy, gdzie uczestniczył w organizacji obrony miasta i tu pozostał po kapitulacji stolicy.
Gdy w warszawskim getcie dogorywało powstanie Szmul Zygielbojm w Londynie wykonał tragiczny gest protestu i odebrał sobie życie. W audycji mówiliśmy o powstaniu żydowskim, bezsilności Polaków i obojętności aliantów, mimo apeli polskiego rządu o pomoc powstaniu.
W "Labiryncie historii" przypomnieliśmy także wspomnienia Jana Karskiego, emisariusza polskiego rządu na wychodźstwie, który jesienią 1942 dotarł do getta, gdzie spotkał się działaczami żydowskimi. Jedynym z jego rozmówców był żydowski adwokat, działacz Bundu i Żydowskiej Organizacji Bojowej - Leon Feiner, który poprosił Karskiego o przekazanie na zachód specjalnego apelu. Jakiego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Labirynt historii
Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz
Czytał: Zbigniew Moskal
Współpraca reporterska: Jan Barański
Goście: prof. Wojciech Roszkowski (historyk), Mariusz Olczak (historyk, Archiwum Akt Nowych), prof. Marek Chodakiewicz (historyk)
Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk
Wykorzystane utwory: The Cracow Klezmer Band "Meholalat", Barbara Streisand "Avinu Malkeinu"
W audycji wykorzystano: materiały archiwalne Polskiego Radia
Data emisji: 22.04.2018
Godzina emisji: 14.09
kh
Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma - Jedynka - polskieradio.pl