Nina Novak. Historia najwybitniejszej polskiej primabaleriny

Data publikacji: 08.03.2020 17:25
Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 09:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Okładka książki "Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim"
Okładka książki "Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim", Autor - proszynski.pl

POSŁUCHAJ

O przedsięwzięciu "Seniorzy w akcji" (Czas Pogody/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Rozmowa Małgorzaty Raduchy z Niną Novak (Czas Pogody/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Rozmowa Małgorzaty Raduchy z Wiktorem Krajewskim (Czas Pogody/Jedynka)

W Polsce znana jest nielicznym miłośnikom baletu, na świecie zrobiła oszałamiającą karierę. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w Wenezueli.

Nina Novak (ur. 23 marca 1923 w Warszawie) jako sześciolatka odkryła w sobie pasję do baletu. Ukończyła warszawską szkołę baletową przy Teatrze Wielkim. Przed wojną była solistką Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. Tańczyła pod okiem Bronisławy Niżyńskiej, siostry słynnego Wacława.

W trakcie II wojny światowej trafiła do obozu pracy. Wówczas pomogła jej tancerka, aktorka, choreograf, primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie Loda Halama, która - urzeczona przedwojennymi występami Novak - postanowiła ocalić genialne dziecko baletu. 

- Ona mnie uratowała z obozu, w którym byłam w Niemczech. Gdybym została jeszcze kilka tygodni mogłabym stracić zdrowie, dlatego, że moja siostra, która nie była wypuszczona była już później bardzo osłabiona całe życie. Wtedy nie było co jeść i pracowało się od 6 do 6 - mówiła w rozmowie z Małgorzatą Raduchą, Nina Novak. 

W 1946 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie została primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. Po zakończeniu kariery, w 1962 roku, przeprowadziła się do Wenezueli, gdzie otworzyła własną szkołę baletową.

"Taniec na gruzach"

Książka "Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim" opowiada o niezwykłej historii Niny Novak. 

Autor Wiktor Krajewski, który podkreślił, że spotkanie z najwybitniejszą polską primabaleriną było dla niego bardzo ważne. - Mam nadzieję, że nie tylko ja, ale również czytelnicy książki wezmą sobie to do serca i pomyślą nad tym, że nigdy nie należy się zalamywać, poddawać, że trzeba walczyć o swoje marzenia. Pani Nina jest najlepszym przykładem tego, że mimo przeciwności losu nic nie powinno stanąć na przeszkodzie do realizacji marzeń - mówił. 

Poza tym w audycji:

Ruszyła rekrutacja do 13. edycji konkursu dla osób 60+ "Seniorzy w akcji". Organizatorzy chcą wspierać osoby, które mają pomysły na ciekawe działania społeczne i pragną je zrealizować w swoim najbliższym otoczeniu. - Niezależnie od tego, gdzie państwo mieszkają i jakie doświadczenia posiadają, jeśli czujecie w sobie duszę społecznika, jeśli chcielibyście zrobić coś dla siebie i dla innych, zajrzyjcie do naszego konkursu - zachęcała Marta Białek, jedna z organizatorek przedsięwzięcia. 

. 

- gawędy Kazimierza Kowalskiego i Teresy Drozdy.

Tytuł audycji: Czas pogody

Data emisji: 8.03.2020 r. 

Godzina emisji: 10.17, 10.24, 10.33

ans 

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.