Samotność znika, gdy pojawia się drugi człowiek. Jak pomóc?

Data publikacji: 28.03.2021 12:32
Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne, Autor - De Visu/shutterstock
Co możemy dać samotnemu sąsiadowi, który w tym trudnym czasie pandemii jest skazany na przebywanie w czterech ścianach? Na przykład ufundować koszyczek wielkanocny. Taką akcję prowadzi Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich. W jaki sposób możemy pomóc samotnym osobom?

Buczkowski Zbigniew pap 1200x660.jpg
Zbigniew Buczkowski. 70-latek na rowerze

POSŁUCHAJ

05:55

Prezes Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich przyznaje, że samotni ludzie potrzebują przede wszystkim: rozmowy, podzielenia się z drugim człowiekiem, wsparcia i stworzenia poczucia bezpieczeństwa (Jedynka/Czas pogody)

Samotność - szczególnie w święta - pogłębia poczucie izolacji i wywołuje smutek u osób starszych. Dlatego warto poświęcić chociaż chwilę, żeby ofiarować siebie drugiej osobie, np. w ramach akcji "Ufunduj wielkanocny koszyczek".

Świąteczny koszyczek

- Obok koszyczka, tuż przed świętami do naszych podopiecznych trafią również potrawy wielkanocne. Przyniesiemy też bliskość drugiego człowieka, ponieważ swoich podopiecznych odwiedzą wolontariusze. Będą to szczególne wizyty, gdyż ten czas będzie spędzony nie tylko we dwoje, ale razem z innymi seniorami i wolontariuszami przy pomocy połączeń online - mówi Joanna Mielczarek, prezes Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich.

Koszt koszyczka z ozdobą i łakociami to 50 zł. W świątecznym cateringu dla seniorów znajdują się także m.in. żurek, jaja faszerowane, sałatka jarzynowa, wielkanocna baba i mazurek. Każdy z nas może wspomóc tę akcję TUTAJ. Z kolei seniorzy, którzy odczuwają samotność i chcieliby poznać wolontariusza, mogą dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-14.00 na numer 600-615-110.

Pandemia pogłębia samotność

- Poczucie osamotnienia pogłębiło się jeszcze bardziej, ponieważ od ponad roku jesteśmy w tej szczególnej sytuacji pandemicznej. Na początku lockdownu mówiłam o telefonie zaufania dla osób starszych, który prowadzimy. Od tego czasu rozwinęliśmy jego funkcjonowanie. Okazało się, że czas pokazuje, jak wiele osób jest samotnych i zmaga się z trudnościami - zauważa Joanna Mielczarek.

Prezes stowarzyszenia przyznaje, że samotni ludzie potrzebują przede wszystkim: rozmowy, podzielenia się z drugim człowiekiem, wsparcia i stworzenia poczucia bezpieczeństwa. - Jako organizacja nie ustajemy w działaniach, mimo trudnych czasów pandemicznych. Na szczęście nie ustają także zgłoszenia ludzi, którzy chcą pomagać i być wolontariuszami oraz wolontariuszkami - słyszymy.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Czas pogody

Gość: Joanna Mielczarek (prezes Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich)

Data emisji: 28.03.2021

Godzina emisji: 10.24

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.