97-lecie Programu 1. Najcenniejsze skarby z radiowego archiwum

Data publikacji: 23.04.2023 13:00
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 06:11
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aktorzy podczas nagrywania słuchowiska w studiu przy ul. Zielnej w Warszawie
Aktorzy podczas nagrywania słuchowiska w studiu przy ul. Zielnej w Warszawie, Autor - Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kilka dni po urodzinach Polskiego Radia zajrzeliśmy do radiowego archiwum i wydobyliśmy z niego największe skarby: głosy pisarzy, poetów, polityków, muzyków, aktorów nagrywane przez naszych pracowników od najwcześniejszych lat nadawania.

Usłyszeliśmy zarejestrowane głosy m.in. Jana Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Jana Zumbacha, Zofii Nałkowskiej i wielu innych. Wyemitowaliśmy również fragmenty słynnego słuchowiska "Hamlet" z 1968 roku.

A w odcinku kabaretowym zaprezentowaliśmy radiowe dokonania niezapomnianego Dodka, czyli Adolfa Dymszy. Tak na początku drugiej godziny audycji zapowiadał artystę prowadzący Zbigniew Krajewski:

- W tej godzinie naszego niedzielnego spotkania brawurowy książę Hamlet z poprzedniej godziny w urodzinowym monologu dozorcy i oczywiście w piosence.

W audycji nie zabrakło bowiem pięknych muzycznych nagrań sprzed lat.


POSŁUCHAJ

41:52

97-lecie Programu 1. Co skrywa radiowe archiwum? - cz. 1. (Czas Pogody/Jedynka)


POSŁUCHAJ

42:41

97-lecie Programu 1. Co skrywa radiowe archiwum? - cz. 2. (Czas Pogody/Jedynka)

  

18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480".

Pierwsza audycja (18 kwietnia 1926 roku) była bezpośrednim przekazem uroczystego otwarcia rozgłośni, które odbywało się w studiu Polskiego Radia przy ul. Kredytowej w Warszawie. Urządzone przez artystę malarza Andrzeja Pronaszkę na drugim piętrze gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, i wyposażone w dwa mikrofony, studio miało charakter uniwersalny – spełniało funkcję studia spikerskiego, literackiego i muzycznego. Nadajnik o mocy 1,5 kW i antena znajdowały się na terenie fabryki PTR przy ul. Narbutta 29.

Punktualnie o godz. 17.00 popłynęły w eter słowa: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480", a następnie spikerka Janina Sztompkówna zapowiedziała oficjalne otwarcie studia przez ówczesnego premiera i ministra spraw zagranicznych Aleksandra Skrzyńskiego. Na uroczystości przemawiali m.in.: minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisław Grabski, prezes zarządu spółki Polskie Radio Tadeusz Sułowski i naczelny dyrektor Polskiego Radia Zygmunt Chamiec. W części artystycznej prof. Stanisław Niewiadomski wygłosił odczyt o Chopinie, Stefan Jaracz czytał fragmenty „Popiołów”, śpiewała Adela Comte-Wilgocka.

Od tej chwili Polskie Radio nadawało swój program codziennie od godz. 17.00 do godz. 23.00. Sygnałem nowej stacji stały się pierwsze takty Poloneza A-dur Fryderyka Chopina.

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Data emisji: 23.04.2023

Godzina emisji: 10.11

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.