Usłyszeliśmy zarejestrowane głosy m.in. Jana Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Jana Zumbacha, Zofii Nałkowskiej i wielu innych. Wyemitowaliśmy również fragmenty słynnego słuchowiska "Hamlet" z 1968 roku.
A w odcinku kabaretowym zaprezentowaliśmy radiowe dokonania niezapomnianego Dodka, czyli Adolfa Dymszy. Tak na początku drugiej godziny audycji zapowiadał artystę prowadzący Zbigniew Krajewski:
- W tej godzinie naszego niedzielnego spotkania brawurowy książę Hamlet z poprzedniej godziny w urodzinowym monologu dozorcy i oczywiście w piosence.
W audycji nie zabrakło bowiem pięknych muzycznych nagrań sprzed lat.
18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480".
Pierwsza audycja (18 kwietnia 1926 roku) była bezpośrednim przekazem uroczystego otwarcia rozgłośni, które odbywało się w studiu Polskiego Radia przy ul. Kredytowej w Warszawie. Urządzone przez artystę malarza Andrzeja Pronaszkę na drugim piętrze gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, i wyposażone w dwa mikrofony, studio miało charakter uniwersalny – spełniało funkcję studia spikerskiego, literackiego i muzycznego. Nadajnik o mocy 1,5 kW i antena znajdowały się na terenie fabryki PTR przy ul. Narbutta 29.
Punktualnie o godz. 17.00 popłynęły w eter słowa: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480", a następnie spikerka Janina Sztompkówna zapowiedziała oficjalne otwarcie studia przez ówczesnego premiera i ministra spraw zagranicznych Aleksandra Skrzyńskiego. Na uroczystości przemawiali m.in.: minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisław Grabski, prezes zarządu spółki Polskie Radio Tadeusz Sułowski i naczelny dyrektor Polskiego Radia Zygmunt Chamiec. W części artystycznej prof. Stanisław Niewiadomski wygłosił odczyt o Chopinie, Stefan Jaracz czytał fragmenty „Popiołów”, śpiewała Adela Comte-Wilgocka.
Od tej chwili Polskie Radio nadawało swój program codziennie od godz. 17.00 do godz. 23.00. Sygnałem nowej stacji stały się pierwsze takty Poloneza A-dur Fryderyka Chopina.
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Data emisji: 23.04.2023
Godzina emisji: 10.11
mgc
97-lecie Programu 1. Najcenniejsze skarby z radiowego archiwum - Jedynka - polskieradio.pl