"Jedyne takie miejsce". Wycieczka po sekretach Zamku Książ

Data publikacji: 19.12.2020 13:30
Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Roman Czejarek
Roman Czejarek , Autor - Polskie Radio
Trzeci co do wielkości zamek w Polsce - Zamek Książ w Wałbrzychu skrywa wiele tajemnic. Proszę sobie wyobrazić pięć osób i pół tysiąca ludzi służby dla nich! Oto jeden z najbogatszych rodów w Europie i jedna z najbardziej niezwykłych książęcych rezydencji. Ona, czyli księżna Daisy, uważana była za najpiękniejszą kobietę na świecie. Historia życia ich dzieci to gotowy scenariusz na przygodowy film.

POSŁUCHAJ

33:20

"Jedyne takie miejsce" na Zamku Książ cz. 1 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

22:14

"Jedyne takie miejsce" na Zamku Książ cz. 2 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

31:24

"Jedyne takie miejsce" na Zamku Książ cz. 3 (Jedynka)

   

Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Tak monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy w skali całej Europy. W dziejach historii był miejscem spotkań koronowanych głów, w którym historia arystokratycznego rodu von Hochberg przeplata się z tajemnicami II Wojny Światowej. 

W czasie trwającej pandemii koronawirusa Zamek Książ jest zamknięty dla zwiedzających. - Jest to dla nas przykry widok, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tłumów turystów, którzy co roku odwiedzają zamek i park - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Żabska, prezes zarządu Zamku Książ. - W zeszłym roku około pół miliona osób odwiedziło zamek, a drugie tyle to Ci, którzy odwiedzili park i pobliskie tereny - dodaje. 

Ogrody światła 

Magiczny klimat jak z bajki tworzą świetliste drzewa i krzewy oraz strumienie ruchomych fontann.  Po raz pierwszy w historii Ogrody Światła znaleźć można także w wałbrzyskiej Palmiarni. W zaczarowanym ogrodzie, pośród szumu wody i śpiewu ptaków odnajdziecie barwne motyle, bajkowe kwiaty oraz magiczne fale pełne kolorowych ryb. 

- Ogrody światła są otwarte od godz. 16.00 do godz. 20.00, w weekendy do 21.00. Warto przyjechać i zobaczyć tym bardziej, że nie to nie tylko tarasy zamku, ale także w Palmiarni, która należy do zamku są Ogrody Światła. Po raz pierwszy w tym roku - informuje Anna Żabska. 

 

Księżna Daisy von Pless

Księżnicza Daisy była kobietą niesamowicie piękną. Uwagę przyciągały jej śliczne oczy, jasna, alabastrowa twarz, szczupła figura i miniaturowa talia. Mężem Daisy był Hans Heinrich XV Hochberg, książe von Pless. Ich ślub miał miejsce w londyńskim Opactwie Westminsterskim, 8 grudnia 1891r. Rodzina Hochbergów była wówczas trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech i siódmą w Europie. Byli właścicielami licznych kopalń i hut, elektrowni, cementowni, domów handlowych i zamków w Pszczynie i Książu, oraz wielu lasów, pól, młynów i hoteli. Małżeństwo młodych Hochbergów było zawiązane niestety bardziej z rozsądku, niż z miłości.

Księżna Daisy była również zapaloną czytelniczką. - Wszędzie gdzie mieszkała budowała biblioteczki. Sama napisała trzy książki wspomnieniowe. kochała literaturę - mówi Mateusz Mykytyszyn, specjalista ds. komunikacji i kontaktów międzynarodowych Zamku Książ. - Uwielbiała teatr, dlatego występowała w małych formach teatralnych. Nawet udało jej się kiedyś przekonać męża na występ publiczny w Teatrze Zdrojowym w Szczwanie - dodaje. 

Ponadto w audycji rozmawialiśmy z Rafałem Wiernickim, ekspertem kolejowym z Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego o znajdującym się niedaleko Zamku Książ najdłuższym skalnym tunelu kolejowym w Polsce. 

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek 

Goście:  Anna Żabska (Prezes Zarządu Zamku Książ), Kamila Świerczyńska (Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży Zamku Książ), Mateusz Mykytyszyn (Specjalista ds. Komunikacji i Kontaktów Międzynarodowych Zamku Książ), Magdalena Woch ( Kierownik Działu Turystyki i Kultury Zamku Książ), Bogdan Rosicki (Specjalista ds. Turystyki i Kultury Zamku Książ), Rafał Wiernicki (Sowiogórskie Bractwo Kolejowe). 

Data emisji: 19.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/kh

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.