Opole kojarzy się wszystkim Polakom z Festiwalem Piosenki Polskiej, co potwierdziły badania. - Zapytaliśmy kilka tysięcy osób w całej Polsce o to, jakie są ich skojarzenia z miastem Opole, i nie ma tu zaskoczenia, festiwal zdecydowanie dominuje w wizerunku Opola - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji w Opolskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. - Ponad 90 proc. wymieniło festiwal, koncerty, muzyków, artystów. W odpowiedziach pojawiały się też inne skojarzenia, związane z miastem, starówką, zielenią, kameralnością Opola - dodaje rozmówca radiowej Jedynki.
Ważny element krajobrazu miasta stanowi woda. Pejzaż miejski tworzą m.in. kanał Młynówka i ogród zoologiczny usytuowany na wyspie. Badani wymieniali również Mirosłava Klose - piłkarza. Wielu osobom miasto kojarzy się z Cementownią Opole. - Wiele domów w całej Polsce zostało wybudowanych dzięki cementowi opolskiej - zaznacza Łukasz Śmierciak.
Choć na każdym kroku w stolicy polskiej piosenki widać niemieckie ślady (np. tablice z napisami w dwóch językach), miasto to ma piastowskie korzenie. Na rynku stoi pomnik Kazimierza Opolskiego, który w 1217 roku założył Opole. - Po drugiej stronie kanału Młynówka był gród piastowski i stamtąd miasto rozprzestrzeniło się - mówi Łukasz Śmierciak.
Muzeum Śląska Opolskiego
Przy ulicy św. Wojciecha 9 znajduje się kamienica czynszowa stanowiąca część Muzeum Śląska Opolskiego. Możemy w niej zobaczyć, jak zmieniały się gusta ludzi i ich upodobania, formy meblarskie, jak żyli ludzie od roku 1890 do lat 60. XX w. Mieściło się tu siedem mieszkań w stylach, które obowiązywały w meblarstwie w latach 1890-1965. Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, prezentowane są różne sposoby ogrzewania pokoi - piece kaflowe czy piecyki żeliwne. Eksponowany jest również sprzęt do utrzymywania higieny. Sporym wyzwaniem było pokazanie urządzeń służących do przygotowywania potraw. Na strychu prezentowana jest wystawa dawnych sprzętów służących do prania i suszenia.
W Muzeum Śląska Opolskiego można podziwiać także największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa.
[Kamienica czynszowa - Muzeum Śląska Opolskiego; źródło YouTube, kanał: Muzeum Śląska Opolskiego]
Ogród zoologiczny
Na Wyspie Bolko mieści się ogród zoologiczny, który zrekonstruowany został niemal od zera po zniszczeniach wielkiej powodzi w 1997 roku. Swoje miejsce na ziemi znalazły tam lwy, tygrysy, goryle, wilki, gepardy, lemury i uchatki kalifornijskie, które można podejrzeć pod wodą, w specjalnym tunelu. Na szczególną uwagę zasługują goryle. - Goryle należą do europejskiego programu hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem - mówi Anna Włodarczyk. - Nam przyznano początkowo grupę samców, są to trzy samce z Rotterdamu - dodaje rozmówczyni Programu 1 Polskiego Radia.
Włoskie klimaty w Opolu
Wieża ratuszowa w Opolu wzorowana jest na florenckim Palazzio Vecchio. - Nasz ratusz jest dziewiętnastowieczny, chociaż wieża jest trochę młodsza, bo odbudowana w latach 30. XX wieku po katastrofie budowlanej. Ma 65 m wysokości - mówi Michał Wieczorek z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - W Opolu mamy więcej włoskich klimatów, np. opolską Wenecję, opolski Akropol, Wzgórze Uniwersyteckie wokół kościółka Na Górce, który zresztą też wygląda bardzo śródziemnomorsko jak na tę część Europy - dodaje rozmówca Jedynki. Najsłynniejsza budowla w Opolu, symbol miasta i województwa opolskiego to Wieża Piastowska.
Opolski vlog
Jedną z mieszkanek Opola jest Ukrainka Helen Mazanova, prowadząca wideobloga "Helen w Opolu". - Przyjechałam dokładnie 2 maja osiem lat temu i zakochałam się w tym mieście, nie od pierwszego dnia, ale miłość jest - mówi Helen Mazanova. - To był eksperyment na sześć miesięcy. Stwierdziłam, że fajnie byłoby spróbować. Lata młode, dlaczego nie - dodaje rozmówczyni Romana Czejarka.
Opole rozbrzmiewa muzyką
Muzyka jest w Opolu wszechobecna. Roman Szczepanek, muzyk, autor tekstów i kompozytor, współpracujący z Kortezem, prowadzi tu od dekady Opole Songwriters Festival. Od niedawna działa też klubokawiarnia społeczna Opo, nowe miejsce na mapie kulturalnej Opola. Z kolei Ludmiła Wocial-Zawadzka, chórmistrzyni, dyrygentka, prowadzi Chór Politechniki Opolskiej, który w repertuarze ma sporo wyjątkowych medleyów. Ryszard Makowski z grupy OT.TO zdradził nam, że członkowie kabaretu spotykają się w Opolu po latach rozłąki. Piosenka "Kochane Lato z Radiem" była jednym z największych przebojów grupy.
[Zapraszamy do Kawiarenki z Gwiazdami 2022; źródło: YouTube; kanał Miasto Opole]
Czytaj również:
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Łukasz Śmierciak (naczelnik Wydziału Promocji w Opolskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego), Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki), Anna Stompor (Narodowe Centrum Polskiej Piosenki), Stanisława Lambrecht (Muzeum Śląska Opolskiego), Helen Mazanova (Ukrainka mieszkająca w Opolu, prowadząca wideobloga "Helen w Opolu"), Anna Włodarczk (ogród zoologiczny), Michał Wieczorek (Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna), Roman Szczepanek (muzyk, autor tekstów, kompozytor), Ludmiła Wocial-Zawadzka (chórmistrzyni, dyrygentka Chóru Politechniki Opolskiej), Beniamin Wojtyla (Chór Politechniki Opolskiej), Ryszard Makowski (kabaret OT.TO)
Data emisji: 18.06.2022 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
djr
Opole. Miasto, które rozbrzmiewa muzyką - Jedynka - polskieradio.pl