Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Polska Jerozolima i najważniejsze miejsce kultu religijnego

Data publikacji: 07.10.2023 14:10
Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 16:13
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kalwaria Zebrzydowska to miejsce kultu. Pielgrzymów, których liczba sięga dwóch milionów rocznie, przyciągają nabożeństwa dróżkowe na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej, oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryskiej
Kalwaria Zebrzydowska to miejsce kultu. Pielgrzymów, których liczba sięga dwóch milionów rocznie, przyciągają nabożeństwa dróżkowe na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej, oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryskiej, Autor - Nahlik/shutterstock.com
Jest jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijańskich w Polsce, licznie przybywają tu pielgrzymi i turyści. Mowa o Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, które w 1999 roku, jako jako jedyna kalwaria na świecie, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Kalwarie - celem pielgrzymek na całym świecie 

Każda Kalwaria ma swoje źródło w Jerozolimie. Pierwsza powstała w Hiszpanii, w okolicach Cordoby, ok. 1420 roku. Kolejne powstawały we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, we Francji, a 200 lat później w Polsce założył ją wojewoda krakowski - Mikołaj Zebrzydowski.

- Kalwaria odnosi się do najważniejszej góry na świecie, czyli Góry Kalwarii, oznaczająca czaszkę. Na Wzgórzu Czaszki w Jerozolimie według tradycji żydowskiej miał być grób Adama, a według tradycji i historii chrześcijańskiej i ewangelicznej, wzniesiony krzyż, na którym umarł Chrystus - opowiada w Programie 1 Polskiego Radia o. Cyprian Moryc, kustosz Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. - Dla wszystkich chrześcijan, a właściwie dla wszystkich ludzi na świecie, jest to miejsce szczególnie ważne. Dla ludzi wierzących miało znaczenie zbawcze. Jerozolima, Góra Kalwaria, Golgota były celem pielgrzymek - podkreśla duchowny. 

Dlaczego Kalwarie powstawały dopiero w XV wieku? - Ziemia Święta znalazła się w rękach wyznawców islamu i nie zawsze przyjaźnie przyjmowali oni pielgrzymów. Męka Pańska nie zawsze była w centrum duchowości, a duchowość starożytna była duchowością męczenników. Następnie mamy chwalebną duchowość Chrystusa Pana i Króla - opowiada o. Cyprian Moryc. - W związku z licznymi wojnami i nieszczęściami w średniowieczu akcenty duchowe przesunięto w stronę doloryzmu, czyli koncentracji na Chrystusie cierpiącym - podkreśla gość Jedynki.

POSŁUCHAJ

35:04

"Jedyne takie miejsce" w Kalwarii Zebrzydowskiej, cz. 1 (Jedynka)


źródło: PCh24TV · Polonia Christiana/Youtube

Pielgrzymi z całego świata 

Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultów pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. 

Odwiedzający Kalwarię Zebrzydowską pielgrzymi w pierwszej kolejności udają się do Bazyliki Matki Bożej Anielskiej. - Idąc do Matki Bożej, tam zawierzają swój los, ale kończąc swoje rozważania, też do niej wracają - podkreśla Rafał Gralewski, przewodnik Sanktuarium.

Dróżki kalwaryjskie

Założenie przestrzenne Kalwarii tworzą rozłożone na obszarze ok. 7 km², 42 kaplice i kościoły Dróżek Pana Jezusa oraz Matki Boskiej, wybudowane na wzór obiektów z Ziemi Świętej, a poszczególne miejsca odpowiadają nazwom miejsc w Jerozolimie (Golgota, Syjon, góra Oliwna itp.) 

  • Dróżki Pana Jezusa (28 stacji - 24 obiekty) - ułożone w ciągu narracyjnym, opowiadające historię ukrzyżowania Jezusa Chrystusa od wyjścia w Wielki Czwartek z Wieczernika, aż do śmierci i pogrzebu w Wielki Piątek.

  • Dróżki Matki Boskiej (24 stacje - 11 obiektów) - ukazujące ból Marii pod krzyżem, pogrzeb Jezusa i tryumf po zmartwychwstaniu. Część kaplic jest wspólna dla obu części założenia, np. Kościół Grobu Matki Bożej, Wieczernik czy Kościół Ukrzyżowania.

POSŁUCHAJ

35:21

"Jedyne takie miejsce" w Kalwarii Zebrzydowskiej, cz. 2 (Jedynka)

 

Obchody Wielkiego Tygodnia w Sanktuarium 

W Wielki Tydzień poprzedzający święta Wielkiej Nocy w Kalwarii Zebrzydowskiej pojawia się tysiące pielgrzymów  corocznie organizowane jest Misterium Męki Pańskiej. - Organizacja tego przedsięwzięcia zaczyna się dużo wcześniej. Już z początkiem lutego klerycy i zaproszeni mieszkańcy przygotowują się do ról, są próby do misterium. Sam Wielki Tydzień do zwieńczenie wszystkich prac organizacyjnych i przygotowawczych - podkreśla Katarzyna Gaura z dział organizacji wydarzeń Sanktuarium. 

Kalwaryjskie uroczystości należą do najbardziej okazałych celebracji religijnych w Polsce.  - 15 sierpnia odbywa się odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto odbywają się pielgrzymki i w czasie letnim organizowany jest festiwal muzyczny - opowiada rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej. 

Kościół i klasztor 

Kościół i klasztor zostały wzniesione według projektu architekta Jana Marii Bernardoniego oraz architekta i złotnika flamandzkiego Pawła Baudartha, który wzniósł prawie wszystkie kaplice kalwaryjskie. Wnętrze kościoła Bazylika jest budowlą późnobarokową z elementami rokoka. Wnętrze ozdobione jest polichromią, zabytkowymi stallami, bogato inkrustowanym wyposażeniem oraz licznymi obrazami. 

Klasztor to trzypiętrowa budowla posiadająca pięć ryzalitów–bastionów, wybudowana wokół dwóch wirydarzy (z lat 1603–1609 i 1654–1666) z wyposażeniem w stylach barokowym i rokoko. Część bliżej kościoła, ze studnią pośrodku, zdobią dekoracja stiukowa oraz portrety fundatorów i dobrodziejów klasztoru. - W zasadzie w Kalwarii Zebrzydowskiej mamy dwa klasztory, ponieważ pierwszy jest to klasztor zabytkowy, który jest połączony razem z Bazyliką Sanktuarium, ale też mamy Klasztor św. Franciszka wybudowany w latach 90., gdzie mieści się m.in. Wyższe Seminarium Duchowne - mówi o. Tarsycjusz Bukowski, rzecznik Sanktuarium. 

POSŁUCHAJ

33:15

"Jedyne takie miejsce" w Kalwarii Zebrzydowskiej, cz. 3 (Jedynka)


MKS Kalwarianka 

Kalwaria Zebrzydowska to miasto w południowej Polsce, położone w malowniczym Pogórzu Makowskim, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. - Kalwaria Zebrzydowska dokładnie liczy 4700 osób - informuje Jacek Rząca z MKS Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska. 

Gość Jedynki w dalszej części audycji opowiada o klubie sportowym Kalwarianka, który został założony w 1923 roku, więc obchodzi 100-lecie powstania. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: o. Cyprian Moryc (kustosz Sanktuarium), o. Tarsycjusz Bukowski (rzecznik Sanktuarium), Jacek Rząca (MKS Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska), Rafał Gralewski (przewodnik Sanktuarium), Katarzyna Gaura (dział organizacji wydarzeń Sanktuarium), Tomasz Skupień (biegacz przełajowy, miłośnik gór)

Data emisji: 7.10.2023 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans


Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.