Nowe przepisy dotyczące obrony koniecznej

Data publikacji: 18.11.2017 16:08
Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 16:08
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Billion Photos/shutterstock.com/cc

POSŁUCHAJ

Nowe przepisy dotyczące obrony koniecznej (Patrz na prawo/Jedynka)

- Zmiana proponowana przez ministerstwo w sposób bardziej precyzyjny określa sytuacje, w  kórych osoba może skorzystać z obrony koniecznej - wskazał w radiowej Jedynce mec. Konrad Orlik.

Zgodnie ze zmianami przygotowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, nie zostanie ukarana osoba, która przekroczy granice obrony koniecznej odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierająca zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej będzie rażące (czyli sposób obrony lub środki użyte w tym celu nie byłyby odpowiednie do zagrożenia wynikającego z zachowania napastnika).

- Zmiana legislacyjna proponowana przez resort sprawiedliwości i dodanie paragrafu 2a do artykułu 25 Kodeksu karnego wskazuje, że zakres obrony koniecznej jest szerszy i rozciąga się już na sytuacje, kiedy ktoś próbuje się wedrzeć do mieszkania, do lokalu, czy po prostu przechodzi przez płot lub ogrodzenie. Dotychczasowe regulacje prawne nie były aż tak precyzyjne, co nie zmienia faktu, że oczywiście każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie - powiedział w audycji "Patrz na prawo" mec. Konrad Orlik.

Co to jest "obrona skuteczna"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Konrad Orlik (Kancelaria Kochański, Zięba i Partnerzy)

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 15.31

kk

Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej
Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.