"Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" to lektura dla czytelnika, który skądinąd znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, których wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.
Zofia Skąpska urodziła się 24 maja 1881 roku w Kaliszu, zmarła 14 sierpnia 1961 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędziła w majątku Goszczynno i Krakowie, gdzie odebrała staranne wykształcenie. W roku 1900 wyszła za mąż za Jana Skąpskiego. Pisała często i dużo. Snuła różne opowieści inspirowane szkolną lekturą, marzeniami, rozwijającą się uczuciowością.
Na pierwszą publikację zdecydowała się w 1903 roku w piśmie "Przełom". Jej teksty znalazły uznanie wśród czytelników, a także w redakcji, która zamówiła u niej kolejne utwory. Równolegle pisała również wspomnienia, których, być może niezamierzonym, walorem jest przedstawienie, poprzez koleje życia swojej rodziny, historii kraju i ukazanie uniwersalizmu losów narodu i kilku pokoleń inteligencji polskiej.
Autorzy adaptacji radiowej: Tomasz Lerski i Rafał Skąpski.
Reżyseria: Dobrosława Bałazy, realizacja akustyczna: Paweł Szaliński, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.
W roli Zofii Skąpskiej: Grażyna Barszczewska.
kk/kh
"Dziwne jest serce kobiece" na podstawie wspomnień Zofii Skąpskiej w reżyserii Dobrosławy Bałazy - Jedynka - polskieradio.pl