"Dziwne jest serce kobiece" na podstawie wspomnień Zofii Skąpskiej w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Data publikacji: 28.09.2020 06:20
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 11:15
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kadr z nagrania słuchowiska "Dziwne jest serce kobiece"
Kadr z nagrania słuchowiska "Dziwne jest serce kobiece", Autor - Joanna Pach - Żbikowska
Wspomnienia Zofii Skąpskiej to nieczęste połączenie sagi rodzinnej, mocno osadzonej w realiach historii całego Narodu. Przełom XIX i XX wieku, dążenie do niepodległości, emancypacja, a jednocześnie codzienność życia atmosferą przypominająca "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej, czy serial "Z biegiem lat, z biegiem dni..." Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego. Adaptacja: Rafał Skąpski, Tomasz Lerski. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Obsada: Grażyna Barszczewska, Elżbieta Gaertner, Jolanta Wołłejko, Hanna Kinder-Kiss, Barbara Zielińska, Joanna Pach-Żbikowska, Justyna Bojczuk, Krzysztof Szczepaniak

POSŁUCHAJ

44:48

"Dziwne jest serce kobiece". Słuchowisko w radiowej Jedynce

 "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" to lektura dla czytelnika, który skądinąd znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, których wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.

czytaj więcej
Wilk.jpg
Słuchowisko w radiowej Jedynce: "Wilk" na podstawie powieści Marka Hłaski. Posłuchaj

Zofia Skąpska urodziła się 24 maja 1881 roku w Kaliszu, zmarła 14 sierpnia 1961 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędziła w majątku Goszczynno i Krakowie, gdzie odebrała staranne wykształcenie. W roku 1900 wyszła za mąż za Jana Skąpskiego. Pisała często i dużo. Snuła różne opowieści inspirowane szkolną lekturą, marzeniami, rozwijającą się uczuciowością.

Na pierwszą publikację zdecydowała się w 1903 roku w piśmie "Przełom". Jej teksty znalazły uznanie wśród czytelników, a także w redakcji, która zamówiła u niej kolejne utwory. Równolegle pisała również wspomnienia, których, być może niezamierzonym, walorem jest przedstawienie, poprzez koleje życia swojej rodziny, historii kraju i ukazanie uniwersalizmu losów narodu i kilku pokoleń inteligencji polskiej.

Autorzy adaptacji radiowej: Tomasz Lerski i Rafał Skąpski.

Reżyseria: Dobrosława Bałazy, realizacja akustyczna: Paweł Szaliński, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

W roli Zofii Skąpskiej: Grażyna Barszczewska.

kk/kh

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.