Z dalszej części słuchowiska, dowiadujemy się o szczegółach niebezpiecznej podróży naznaczonej wieloma przeciwnościami, którą przyszły Naczelnik Państwa odbył z Magdeburga do Warszawy w listopadzie 1918 roku. Ryzykowna podróż w okresie walk rewolucyjnych w Niemczech mogła zakończyć się tragicznie i w konsekwencji mieć wpływ na proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
Trzeci akt słuchowiska jest poświęcony ostatnim dniom życia Józefa Piłsudskiego. Przedstawia hipotezy lekarzy, na temat przyczyn złego samopoczucia marszałka. Ujawnia sceptycyzm chorego wobec zaleceń medyków i brak wiary co do ich skuteczności. W momentach retrospekcji dowiadujemy się o ciekawych i ważnych wydarzeniach z przeszłości życia bohatera przedstawienia, takich jak: pobyt na Syberii, brawurowa ucieczka z rosyjskiego więzienia, zamach pułk. Januszajtisa, czy otwarcie pierwszych w Polsce Targów Wschodnich we Lwowie. Słuchowisko kończy śmierć Józefa Piłsudskiego.
Dariusz Marek Srzednicki - reżyser, scenarzysta, a także historyk, badacz dwudziestolecia międzywojennego.
Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski.
Posłuchaj także:
Słuchowisko Dariusza Marka Srzednickiego "Przeznaczenie zapisane na szkle" wyemitowaliśmy w niedzielę (8.11) o godz. 21.05.
(mat. promocyjne/ag/DS)
"Przeznaczenie zapisane na szkle" Dariusza Srzednickiego w reżyserii autora - Jedynka - polskieradio.pl