"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3301

Data publikacji: 02.02.2025 17:00
Ostatnia aktualizacja: 02.02.2025 17:36
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Artur Barciś
Artur Barciś, Autor - Piotr Podlewski/PR
W odcinku 3301. słuchowiska "W Jezioranach" autorstwa Marka Ławrynowicza, akcja dzieje się w domu weselnym "Sonata". Zenek Kajfasz niespodziewanie wrócił po miesiącu z Holandii w dodatku bez pieniędzy. Trochę zarobił, ale potem go okradziono. Justyna ma mu za złe ten wyjazd, Mirek próbuje łagodzić sytuację. 

Dla Magdziarzowej jest to okazja do wygłaszania tyrad na temat Polski i świata. W odcinku wystąpili: Ewa Serwa, Reneta Berger, Zuzanna Galia, Artur Barciś i Mateusz Weber.

Cotygodniowa audycja przygotowywana przez Teatr Polskiego Radia opowiada historię wielopokoleniowej rodziny Jabłońskich zamieszkałej w fikcyjnej wsi Jeziorany niedaleko Puław, a także ich otoczenia społecznego: rolników, lekarzy, nauczycieli i strażaków. Opowieść jest adresowana nie tylko do mieszkańców wsi i miasteczek.

Pomysłodawcą serialu był ówczesny prezes Radiokomitetu Włodzimierz Sokorski. Pierwszy półgodzinny odcinek radiopowieści nagrano 20 maja 1960 roku, a do emisji trafił dziewięć dni później. Autorami scenariusza byli Zofia Posmysz-Piasecka i Władysław Milczarek, a reżyserem Bronisław Dardziński.

Obsadę pierwszego odcinka stanowili: Janusz Paluszkiewicz, w roli wiejskiego listonosza i narratora powieści, Kazimierz Opaliński, w roli nestora rodu Jabłońskich, a także Maria Żabczyńska, Zygmunt Kęstowicz, Bogumił Kłodkowski, Hanna Stankówna, Maria Paluszkiewicz i 14-letni wówczas Piotr Fronczewski.

Już po pierwszych odcinkach serial zyskał olbrzymią popularność wśród słuchaczy. Emitowany był bez przerwy od 29 maja 1960 roku przez dwie dekady, do grudnia 1981, kiedy to po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego autorzy i obsada zadecydowali o zaprzestaniu nagrywania nowych odcinków. Jeziorany powróciły na antenę Polskiego Radia w maju 1983 roku.

Na przestrzeni lat swoich głosów postaciom mieszkańców Jezioran użyczyło wielu spośród najpopularniejszych polskich aktorów radiowych, teatralnych i filmowych, m.in. Zygmunt Kęstowicz, Kazimierz Opaliński, Janusz Paluszkiewicz, Artur Barciś, Teresa Lipowska, Franciszek Pieczka, Danuta Stenka, Henryk Talar i Grzegorz Wons. 

W niedzielę (2.02) o godz. 13.15 znów byliśmy "W Jezioranach", by poznać najnowsze losy rodziny Jabłońskich.

ans/DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.