To pierwsze współczesne wykonanie tej wersji po ponad 130 latach od jej powstania. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Rafała Tłoczki dzieło to zagrał jeden z najoryginalniejszych dziś naszych młodych artystów - Tymoteusz Bies.
Wykształcenie muzyczne Adam Minchejmer zdobywał u Augusta Freyera i Adolfa Bernharda Marxa. Był jednym z założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. W 1872 roku, po śmierci Stanisława Moniuszki, objął stanowisko dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Warto dodać, że Minchejmer zorganizował uroczystości pogrzebowe polskiego kompozytora. - Skomponował na tę okoliczność marsza żałobnego, opartego na motywach utworów swojego mistrza - przypomina Adam Rozlach.
Czytaj także:
Jako kompozytor Minchejmer tworzył opery, ale stworzył także trzy msze, requiem, a także pisał utwory kameralne i pieśni. Opracowana przez niego nowa orkiestracja op. 11 Chopina po raz pierwszy została zagrana w warszawskiej Dolince Szwajcarskiej w 1892 roku. Solistą był wtedy prof. Aleksander Michałowski - twórca polskiej szkoły pianistycznej i współzałożyciel Konkursów Chopinowskich. - Wykonanie tej wersji przyjęto wręcz entuzjastycznie, jak podają kroniki, i potem jeszcze kilka razy wersja Adama Minchejmera była grana z powodzeniem przez prof. Michałowskiego - wyjaśnia prowadzący audycję.
- Wszelkie zmiany instrumentacyjne w wersji Adama Minchejmera brzmią bardzo logicznie, naturalnie. Nie słychać tu żadnych spektakularnych rozwiązań, które mogłyby zwracać szczególną uwagę, czy wręcz szokować. Już we wstępie uwagę zwraca barwnie brzmiący klarnet, a także szczególne potraktowanie instrumentów dętych drewnianych, które w całej pierwszej części odgrywają istotną rolę - zwraca uwagę Adam Rozlach.
Audycja: Koncert Chopinowski
Prowadził: Adam Rozlach
Data emisji: 12.03.2023 r.
Godzina emisji: 22.06
qch
"Koncert Chopinowski": retransmisja koncertu "Solidarni z Ukrainą" [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl