Czego się spodziewać po węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej?

Data publikacji: 09.07.2017 21:10
Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 21:10
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Panorama Budapesztu
Panorama Budapesztu, Autor - Arndale/shutterstock.com/cc

POSŁUCHAJ

Czego się spodziewać po węgierskiej prezydencji w V4? (Wyszehradio/Jedynka)

- Chyba jeden z najważniesjzych celów, to poszerzyć znajomość o krajach Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w radiowej Jedynce prof. Csaba Kiss z Katedry Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego.

We wtorek w Budapeszcie doszło do spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Spotkanie z Sisim było pierwszym zorganizowanym przez węgierską prezydencję w ramach współpracy V4. Węgry objęły przewodnictwo w Grupie 1 lipca. O szczegółach Sylwia Białek.

Polsce, przez ostatni rok przewodnictwa w pracy V4, udało się odświeżyć ten format polityczny i umocnić współpracę między jego członkami. Czy Węgrom również będzie zależało na utrzymaniu intensywnych kontaktów przywódców państw Grupy? O tym z prof. Csabą Kissem z Katedry Hungarystyki UW rozmawiał Patryk Michalski.

W czwartek odbył się w Warszawie szczyt Trójmorza, w którym wzięli udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej. Gościem specjalnym spotkania był prezydent USA Donald Trump. Co o tej inicjatywie mówi się w państwach Grupy Wyszehradzkiej? O tym Patryk Michalski.

Na koniec audycji temat wakacyjny. W Polsce panuje przekonanie, że turystyka w Czechach rozwija się lepiej. Czesi są zaś zgoła odmiennego zdania. Jak jest naprawdę sprawdził Piotr Słowiński.

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.


Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadził: Henryk Szrubarz

Data emisji: 9.07.2017

Godzina emisji: 20.30

kk/zi

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.