Muzyczny patriotyzm według Agaty Steczkowskiej

Data publikacji: 25.11.2021 08:55
Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prowadząca audycję Agata Steczkowska
Prowadząca audycję Agata Steczkowska, Autor - Wojciech Kusiński/Jedynka
Ostatnie listopadowe spotkanie z dźwiękami Agaty Steczkowskiej upłynęło pod znakiem pieśni patriotycznych. Na antenie można było wysłuchać utworów żołnierskich, partyzanckich, ale pojawił się również materiał zupełnie nowy, dotąd niepublikowany.

Czytaj też:
flaga Polski, polska flaga
Listopad: miesiąc pieśni patriotycznych

Czwartkowa audycja rozpoczęła się od pieśni "Warszawo ma", napisanej przez Andrzeja Własta: polskiego poetę żydowskiego pochodzenia, który podczas II wojny światowej trafił do getta i zginął podczas próby ucieczki. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała wersja nagrana wokalnie i instrumentalnie na fortepianie przez Agatę Steczkowską. Za aranżację orkiestrową odpowiadał Grzegorz Daroń, muzyk, instrumentalista oraz autor muzyki filmowej.


POSŁUCHAJ

47:44

Ostatnie listopadowe spotkanie z Agatą Steczkowską przebiegło pod znakiem pieśni patriotycznych (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

Wieczór pełen wzruszeń

W dalszej kolejności wysłuchać można było autorskiej interpretacji pieśni "Kozak" Stanisława Moniuszki skomponowanej do wiersza poety Jana Czeczota. Opowiada ona o ostatniej rozmowie matki z idącym na wojnę, młodym Kozakiem. - Dla mnie ta pieśń jest wyjątkowa, ponieważ właściwie mówi o całym ładunku emocjonalnym pomiędzy tą, która wydała na świat dziecko, i samym dzieckiem, które idzie na wojnę i umiera - mówi Agata Steczkowska.

Zobacz też:

Zaprezentowano także utwór "Z głową na karabinie", który z założenia miał być melorecytacją z muzyką Agaty Steczkowskiej i recytacją Pawła Steczkowskiego. To kompozycja, której fundamentem jest wiersz o tym samym tytule, autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - To głos całej generacji, której przyszło dorastać w czasie II wojny światowej, a która została wychowana na najważniejszych wartościach: Bóg, Honor, Ojczyzna - nie ma wątpliwości Steczkowska.

Czytaj też:
iTref Shutterstock fortepian pianista muzyka 1200.jpg
Muzyka tworzona z pasji

Improwizacja

Niezwykle przejmująco zabrzmiały utwory, których dotąd nie mieliśmy okazji słuchać. "Rotę" połączoną z pieśnią "Boże, zmiłuj się nad nami mizernymi Polakami" od wielu lat wykonuje Paweł Steczkowski. - Słowa są ponadczasowe, szczególnie pieśń ta przemawia do naszych rodaków, którzy mieszkają poza ojczyzną - wyjaśnia prowadząca audycję. Wyjątkowe miejsce w sercu Agaty Steczkowskiej zajmuje natomiast pieśń "Góralu, czy ci nie żal". Wiąże się ona z bardzo osobistymi wspomnieniami. - Część naszej rodziny jest za granicą. W Chicago mieszka wujek, który podczas każdej rozmowy ze mną prosi o zaśpiewanie tego utworu. Zawsze się wtedy wzrusza do łez - podsumowuje Steczkowska.

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 00.11

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.