Zmiany planów i przyjętych wcześniej repertuarów wywróciły kalendarz wydarzeń kulturalnych do góry nogami. Ludziom kultury udało się jednak odnaleźć w nowej rzeczywistości. Kultura w dużej mierze przeniosła się do internetu, gdzie odbywały się nawet całe festiwale. Dzięki temu, mimo pandemii, rok 2020 nie pozbawił nas kulturalnych wrażeń.
Teatr
Jak mówi Martyna Podolska z radiowej Jedynki, teatry na początku nieufnie zaczęły udostępniać swoje archiwalne przedstawienia, by wreszcie rejestrować i transmitować nowe. Ostatecznie, swoje prywatne platformy streamingowe założyły prawie wszystkie krajowe teatry.
- Z wielkim sukcesem wirtualnie odbył się także krakowski festiwal teatralny Boska Komedia, który zmienił formę - ocenia Martyna Podolska.
Kino
Jak podkreśla Joanna Sławińska z redakcji Kultury Programu 1 Polskiego Radia, mimo pandemii był to rok dobrego kina, zarówno w Polsce jak i za granicą.
- Wśród filmów, które zapamiętam na długo jest pełnometrażowa animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, która na ekrany kin wejdzie w styczniu - mówi dziennikarka.
GutekFilm/Zawiastun filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta"
Zdaniem Joanny Sławińskiej, aktorskim objawieniem tego roku jest Magdalena Koleśnik, która zagrała główną rolę w filmie "Sweat".
GutekFilm/zwiastun filmu "Sweat"
Według dziennikarki, odkryciem jest także Piotr Trojan, który wcielił się w rolę Tomasza Komendy w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".
Czytaj też:
Literatura
Magda Mikołajczuk mówi, że mimo tego, iż niestosowne jest szukanie pozytywnych stron czegoś tak przerażającego, jak pandemia, to jedną z nich jest fakt, że Polacy zamknięci w domach, odcięci od zewnętrznych rozrywek, przypomnieli sobie jak świetnym zajęciem jest czytanie książek. Jak zaznacza dziennikarka, w 2020 roku okazało się, że 40 proc. kupowało i czytało książki chętniej niż przed koronawirusem.
- Literackie nagrody zostały normalnie przyznane, tylko z wręczaniem był kłopot. Literackiego Nobla otrzymała Louise Glück, ale chwilowo ominęła ja przyjemność uczestnictwa w wielkim święcie, jakim jest grudniowe spotkanie w Sztokholmie wszystkich noblistów z danego roku - zaznacza Magda Mikołajczuk.
Także nasi polscy laureaci nagród literackich odbierali wyróżnienia wirtualnie lub przy niewielkiej publiczności, jak Radek Rak - laureat Literackiej Nagrody Nike.
Sztuki wizualne
Z powodu pandemii bardzo ucierpiały sztuki wizualne. Nie odbyło się wiele zaplanowanych wystaw. Jak przypomina Michał Montowski z radiowej Jedynki, w Scuderie del Quirinale, w byłych stajniach papieskich, szykowano wielką wystawę upamiętniającą 500-lecie śmierci Rafaela - uważanego za jednego z trzech największych artystów wszech czasów, obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła, na którą miały się składać obrazy i rysunki sprowadzane z najważniejszych galerii świata.
- Miało to być jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko tego roku, ale w ogóle w skali wielu lat. Wystawa wprawdzie była czynna, kiedy mogła być czynna i dostępna online, a nawet przedłużono ją do końca sierpnia, ale frekwencji takiej, jaka się zapowiadała oczywiście być nie mogło - zaznacza dziennikarz.
Nawet najlepsze rozwiązania online nie zastąpią obcowania z dziełem sztuki. Mimo wszystko, szukając pozytywów, należy docenić szeroką dostępność do dzieł dostępnych w internecie. Sztuka w czasach pandemii, zaczęła być dostępna dla wszystkich i wszędzie.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Na kulturalne podsumowanie roku zaprosiła: Martyna Podolska
Materiały przygotowali: Magda Mikołajczuk, Michał Montowski, Joanna Sławińska
Data emisji: 1.01.2021
Godzina emisji: 21.00
kh
Kultura w 2020 roku przeniosła się do sieci - Jedynka - polskieradio.pl