Czy UE przebudziła się ze snu i już jednomyślnie potępia Rosję? - Zdecydowanie. Dla mnie przełomem było nałożenie sankcji na Putina i Ławrowa, tj. zamrożenie ich majątków. Było widać, że nastąpił jakiś przełom polityczny. Od tego momentu sankcje zaczęły się wysypywać na stół i zaczęło pojawiać się ich coraz więcej - twierdzi prof. Sebastian Płóciennik.
"To są inne Niemcy"
Zdaniem prof. Sebastiana Płóciennika bardzo ważna jest zmiana stanowiska Niemiec. - To, co w niedzielę kanclerz Scholz zaprezentował w Bundestagu, było niesamowite. To są inne Niemcy - uważa ekspert.
- W Niemczech są porzucane pewne paradygmaty i ustalenia właściwie obowiązujące przez dekady. Jedną rzeczą jest sprzedaż broni, a drugą, że Niemcy chcą wreszcie zwiększyć wydatki na zbrojenia powyżej nawet 2 proc. PKB. Ustanawiają wielki fundusz obronny w postaci 100 miliardów euro. Także popierają, by Polska stała się takim hubem dla dostarczania broni na Ukrainę. Przestali również blokować SWIFT. Niemcy są naprawdę gotowe zapłacić wysoką cenę gospodarczą - dodaje.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Audycja specjalna
Rozmawiał: Paweł Lekki
Gość audycji: prof. Sebastian Płóciennik (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 27.02.2022
Godzina emisji: 22.49
DS
"Niemcy są gotowe zapłacić wysoką cenę gospodarczą". Prof. Płóciennik o zmianie stanowiska wobec Rosji - Jedynka - polskieradio.pl