Od muzycznych dyletantów po klasyków polskiego rocka
Historia T.Love (początkowo z dodatkowym członem "Alternative" w nazwie) sięga początku 1982 roku, kiedy to czterej koledzy z IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie postanowili założyć zespół, nie zważając na fakt, że większość z nich nie potrafiła grać na żadnym instrumencie muzycznym. Ta "załoga dźwiękowych anarchistów" po kilku próbach zagrała pierwszy koncert na studniówce we własnej szkole, by już w następnym roku wystąpić na kultowym festiwalu w Jarocinie. Z pierwszego okresu działalności grupy pozostały takie przeboje alternatywnego rocka, jak "To wychowanie", "My marzyciele", "Garaż '86", "IV Liceum" czy "Autobusy i tramwaje".
Po chwilowym zawieszeniu działalności i odrodzeniu w zreformowanym składzie, T.Love stał się jedną z najjaśniejszych gwiazd na polskiej scenie rockowej lat 90. Z tamtego okresu pochodzą m.in. wielkie radiowe hity "Warszawa", "King", "I Love You", "Bóg" oraz "Chłopaki nie płaczą". Mimo licznych zmian personalnych w składzie grupy i osobistych perturbacji muzyków – największą z nich był udar mózgu wokalisty Muńka Staszczyka w 2019 roku – zespół z powodzeniem gra nadal, a 22 kwietnia ukazuje się jego najnowszy album "Hau! Hau".
Płyta została nagrana przez tych samych muzyków, którym zawdzięczamy bestsellerowy longplay "King" z 1992 roku. Kompozytorem 10 zawartych na niej utworów jest gitarzysta Jan Benedek, a autorem słów jak zwykle niezawodny Muniek. Krążek promowały utwory "Ponura żniwiarka" oraz "Pochodnia", z gościnnym udziałem Kasi Sienkiewicz, wokalistki grupy Kwiat Jabłoni. Do nagrania albumu muzycy T.Love zaprosili również Andrzeja Smolika oraz rapera Sokoła.
źródło: YouTube / T.Love
Jubileusz na stronie Polskiego Radia
W dniu premiery albumu "Hau! Hau!" portal polskieradio.pl uruchamia serwis specjalny poświęcony formacji T.Love. Opowiada on o 40-letniej historii grupy i jest podzielony na cztery rozdziały:
1982-1989 – Nastoletnia miłość, punkowa bezczelność
1990-1998 – Warszawa wzięta, królewski czas
1999-2011 – Idole są zmęczeni
2012-2022 – Bóg, korzenie, odrodzenie
W jaki sposób Jacek "Słoniu" Wudecki zdemolował pożyczoną perkusję na pierwszym koncercie T.Love? Jak Muniek popadł w długi, próbując handlować magnetowidami w Związku Radzieckim? Dlaczego oryginalny tekst "Warszawy" wokalista zapisał na serwetkach? Od kiedy podczas koncertów zespołu na scenie zaczęły lądować pluszowe misie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się na stronach serwisu specjalnego "T.Love – 40 lat", dostępnego pod adresem tlove.polskieradio.pl.
Dodatkową gratką dla fanów zespołu jest dołączona do serwisu internetowa stacja Radio T.Love, nadająca non stop utwory z repertuaru grupy we wszystkich jej wcieleniach oraz te nagrane przez Muńka Staszczyka solo i w pobocznych projektach, takich jak np. Yugopolis.
T.LOVE w Jedynce
W związku z wydaniem nowej płyty i jubileuszem 40-lecia legendarnej formacji w piątek, 22 kwietnia, w Programie 1 Poskiego Radia raz na godzinę (6.00-17.00) pojawiać będzie się jedna z piosenek T.Love. A tuż po godz. 14.00 gościem "Muzycznej Jedynki" będzie Muniek Staszczyk!
kc