AK i Polskie Państwo Podziemne od 1 sierpnia 1944 roku

Data publikacji: 14.11.2022 10:20
Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 15:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Flaga Polskiego Państwa Podziemnego
Flaga Polskiego Państwa Podziemnego , Autor - Krzysztof Wojciewski / Forum
W ostatniej audycji z cyklu "Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne" rozmawialiśmy o wydarzeniach, które rozgrywały się od sierpnia 1944 roku. Przypomnieliśmy historię żołnierzy wyklętych, którzy nie złożyli broni po 1945 roku. 

Bilans Powstania Warszawskiego 

Po wybuchu Powstania Warszawskiego Niemcy skazali stolicę Polski na zagładę. Już w pierwszych dniach września Heinrich Himmler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy. W czasie powstania poległo 16 tysięcy powstańców spośród 45 tysięcy żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk. Dodatkowe 20 tysięcy odniosło rany. 

- Trudno ocenić jednoznacznie bilans, ponieważ patrzymy na niego z kilku stron. Jest to bilans strat ludności, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych, które brały udział w powstaniu, a drugim istotnym było zniszczenie miasta, a ono nastąpiło w dużej mierze po zakończeniu walk w Warszawie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Waldemar Grabowski z Biura Badań Historycznych IPN. - Mamy dodatkowo bilans polityczny, bardzo istotny dla naszych aliantów - dodaje. 

Jak podkreśla prof. Grabowski, sojusz Wielkiej Brytanii ze Związkiem Sowieckim był decydujący. - Wówczas Stany Zjednoczone nie brały udziału w wojnie, nie mogły zapewnić zwycięstwa, a sojusz Brytyjczyków ze Związkiem Sowieckim dawał realne szanse na wygranie tej wojny i w związku z tym od czerwca 1941 roku, czyli od ataku Niemiec na Związek Sowiecki, sytuacja Polski z miesiąca na miesiąc staje się coraz gorsza - wyjaśnia ekspert. 

Skutki polityczne Powstania Warszawskiego były dalekosiężne. - Ponad dwumiesięczna walka w stolicy zaowocowała na przyszłość pamięcią o tych walkach. Podobnie jak dla ojców niepodległości z 1918 roku, podobnymi odwołaniami, czynnikami było Powstanie Listopadowe czy Powstanie Styczniowe, więc spotkało się z dość ostrą krytyką różnych polityków, ale one były pamiętane i ta myśl o odzyskaniu niepodległości była żywa i przenoszona przez kolejne pokolenia - mówi prof. Grabowski. 

Czy Polskie Państwo Podziemne było przygotowane do powstania?

- Powstanie toczyło się w warunkach konspiracyjnych, a decydującą sprawą, jeśli chodzi o pierwsze dni walk, był mały dostęp do broni. Odziały Armii Krajowej w wielu wypadkach nie wykonały swoich pierwszych zadań, które otrzymały przed wybuchem, nie z uwagi na niechęć czy złe dowodzenie - tłumaczy gość Jedynki. - Wysiłki podejmowane przez AK i rząd RP w Londynie zmierzające do zapewnienia większych dostaw broni, napotykały cały czas trudności i AK podejmowała produkcję konspiracyjną - dodaje. 

W audycji zostały wykorzystane nagrania archiwalne świadków historii znajdujące się w zasobach Polskiego Radia. 


POSŁUCHAJ

43:12

AK i Polskie Państwo Podziemne od 1 sierpnia 1944 roku (Jedynka)

 

W poprzedniej audycji z cyklu "Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne" wraz z dr Robertem Derewendą z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, omawialiśmy wydarzenia lat 1939-1944. Wraz z klęską kampanii wrześniowej w 1939 roku oddziały Wojska Polskiego przeszły do podziemia. Były to zalążki Polskiego Państwa Podziemnego, które kontynuowało walkę z niemieckim okupantem. Jego zbrojnym ramieniem stała się Armia Krajowa. - Trudno mówić nawet o polskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej, bo to jest umniejszanie Polskiemu Państwu Podziemnemu. Ten polski ruch oporu był czymś wyjątkowym w porównaniu do innych krajów - przekonywał dr Derewenda w rozmowie z Pawłem Lekkim.

Audycja: Audycja specjalna "W obronie ojczyzny. Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne"

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: prof. Waldemar Grabowski (Biuro Badań Historycznych IPN)

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 17.10

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.