Orędzie arcybiskupa Gądeckiego. "Niech Chrystus rozjaśni mroki naszej codzienności"

Data publikacji: 24.12.2023 20:36
Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 23:50
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Przewodniczący KEP przypomniał, że w tym roku obchodzimy 800-lecie powstania pierwszej szopki
Przewodniczący KEP przypomniał, że w tym roku obchodzimy 800-lecie powstania pierwszej szopki , Autor - PAP/Darek Delmanowicz
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wygłosił na antenie TVP bożonarodzeniowe orędzie. - Niech Chrystus rozjaśni mroki naszej codzienności, abyśmy - na bolesne i radosne sprawy osobiste i naszej ojczyzny - umieli spojrzeć na sposób Boży, czyli nie bez Boga, ale z Bogiem bez którego każda ludzka istota marnieje - powiedział.

Telewizja Polska wyemitowała orędzie w wieczór wigilijny. Abp Stanisław Gądeckiego podkreślił, że w noc Narodzenia Pańskiego wybrzmiewa dobitniej nasz głos dla życia. - Dla życia, które domaga się bezwarunkowego przyjęcia i szacunku, domaga się ochrony i troski zwłaszcza wtedy, gdy jest słabe, chore, i zagrożone - podkreślił. 

"Miarą miłości jest miłość bez miary"

Nawiązując do ofiary rodziny Ulmów, stwierdził, że "nawet w otchłani zła można wybrać drogę dobrego Samarytanina, który idzie z pomocą zranionemu człowiekowi, ryzykując wszystko. Dowodząc, że miarą miłości jest miłość bez miary".

Przewodniczący Episkopatu zachęcił, aby w tę błogosławioną i pełną duchowego światła noc popłynęła z naszych serc żarliwa modlitwa o pokój. - Módlmy się za wszystkie narody zranione terroryzmem i wojną, a w szczególności za Ziemię Świętą i Ukrainę, która potrzebuje z naszej strony gorącej modlitwy o sprawiedliwy pokój, a także pomocy materialnej - poprosił.

Wiara katolicka zobowiązuje

Abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że wiara katolicka zobowiązuje w życiu do wyborów godnych z nauczaniem Kościoła.  - Nasze zobowiązania do obrony życia ludzkiego i rodziny, do kształtowania sprawiedliwości społecznej według Ewangelii, do zabiegania w codziennym życiu o pokój i prawdziwą wolność wynikają z naszego własnego chrztu świętego - powiedział. - Trzeba bowiem, abyśmy także dzisiaj, w nowych warunkach, dali światu wymowny przykład życia według Ewangelii - dodał

 - A zatem pójdźmy pokłonić się Chrystusowi, który zstąpił do nas pośród nocy przygotowanej od tysięcy lat. Niech On rozjaśni mroki naszej codzienności, abyśmy - na bolesne i radosne sprawy osobiste i naszej ojczyzny - umieli spojrzeć na sposób Boży, czyli nie bez Boga, ale z Bogiem bez którego każda ludzka istota marnieje - zachęcił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


POSŁUCHAJ

06:00

Orędzie bożonarodzeniowe arcybiskupa Stanisława Gądeckiego 24.12.2023

Czytaj także:

PAP/kg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.