Festiwale muzyczne i koncerty - najważniejsze wydarzenia 2024 roku i zapowiedzi imprez w 2025 [AUDYCJA NOWOROCZNA]

Data publikacji: 01.01.2025 15:14
Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 12:52
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Marcin Kusy
Marcin Kusy, Autor - Klarysa Marczak/Polskie Radio
2024 to był ważny rok koncertowo dla polskich artystów. Krajowa muzyka wciąż jest w modzie. Nasi twórcy wyprzedają stadiony, ogromne hale. Mamy i duże, i mniejsze festiwale, imprezy muzyczne, adresowane do różnych odbiorców. A co nas czeka w 2025 roku?

POSŁUCHAJ

45:30

Festiwale muzyczne i koncerty - najważniejsze wydarzenia 2024 roku - cz. 1 (Jedynka)


POSŁUCHAJ

36:19

Festiwale muzyczne i koncerty - najważniejsze wydarzenia 2024 roku - cz. 2 (Jedynka)


Nie tylko Opole 2024  

Festiwal, któremu poświęciliśmy w Programie 1 w 2024 roku ogrom czasu - trzynaście i pół godziny audycji, rozmów, relacji - to 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. To były trzy dni - od 31 maja do 2 czerwca - pełne emocji, wzruszeń, a przede wszystkim wspaniałej muzyki. Jednym z wydarzeń specjalnych, towarzyszących festiwalowi, było wręczenie Nagrody Radiowej Jedynki. Otrzymał ją Piotr Cugowski za utwór "Cisza przed burzą".



- W tym roku zagrałem bardzo dużo koncertów, i swoich, i z zespołem Poluzjanci. Gdybym miał jeden wyłuskać, taki, który mam mocno w pamięci, który sporo zmienił, to byłby to koncert z okazji 30-lecia kariery Andrzeja Piasecznego w Sopocie. Prowadziłem to wydarzenie. To był mój pierwszy raz na dużej scenie, kiedy nie śpiewałem, a byłem konferansjerem. Stres był duży, ale to było super przeżycie. Andrzej był zadowolony - powiedział w rozmowie z dziennikarzem radiowej Jedynki Marcinem Kusym muzyk i wokalista Kuba Badach.

Rynek jest bogaty i różnorodny

- Polska jest bardzo dobrym krajem dla festiwali. W naszym kraju, od 1935 roku, odbywa się najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Także, od 1946 roku, najstarszy, nieprzerwanie działający, festiwal pianistyczny na świecie - Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Mamy więc bardzo długie tradycje - podkreślił w radiowej Jedynce prof. Waldemar Kuligowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, antropolog kulturowy.

Zapytany, po co Polacy biorą udział w festiwalach - wydają mnóstwo pieniędzy, biorą urlopy, pokonują wiele kilometrów - odpowiedział, że powodów jest mnóstwo, przede wszystkim poszukiwanie wspólnoty, szukanie osób podobnych do siebie. - Kiedyś spotkałem małżeństwo, które przez cały sezon, w trakcie swojego letniego urlopu, jeździ z festiwalu na festiwal. Polski kalendarz festiwalowy jest zapełniony po brzegi, da się tak zrobić. Rynek jest niezwykle bogaty i różnorodny - zaznaczył.

Poproszony o wskazanie najważniejszych dla niego wydarzeń 2024 wymienił październikowy, "absolutnie zjawiskowy", koncert Boba Dylana w Berlinie i dwa festiwale: Festiwal Rock na Bagnie w Goniądzu, "który w udany sposób przedłużył format muzyczny i wspólnotowy, który został wypracowany na legendarnym festiwalu w Jarocinie" oraz Wielkopolskie Rytmy Młodych (Jarocin), "gdzie rodzi się nowa muzyka".

Być może, gdy za rok poprosimy prof. Kuligowskiego o takie podsumowanie, wśród najlepszych festiwali wymieni ten, który zorganizuje w 2025 roku Dawid Podsiadło. Muzyk ogłosił niedawno taki plan. Pierwsza z serii dwudniowych imprez ma się odbyć 6 i 7 czerwca w Poznaniu. "Będzie mnóstwo fantastycznej, nowej muzyki podanej w bardzo wyjątkowych okolicznościach i przestrzeniach" - zapowiedział wokalista.

Kto przyjedzie do Polski w 2025 roku?

W przyszłym roku w Polsce pojawią się m.in. Lenny Kravitz (marzec, Gliwice), Billie Eilish (czerwiec, Kraków), Ed Sheeran (sierpień, Wrocław), Simply Red (listopad, Kraków), Lionel Richie (lipiec, Łódź), Justin Timberlake (czerwiec, Warszawa) czy Carlos Santana (czerwiec, Łódź).

Tytuł: Audycja noworoczna

Prowadził: Marcin Kusy

Data emisji: 1.01.2024 r.

Godzina emisji: 14.00-15.00

Jedynka/kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.