Dwaj światowej sławy polscy wynalazcy

Data publikacji: 20.08.2017 22:12
Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 22:27
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Vadim Sadovski/shutterstock.com

POSŁUCHAJ

W "Eurece ekstra" o dwóch polskich uczonych światowej sławy (Jedynka)

Jan Heweliusz i Piotr Lebiedziński dokonali przełomowych wynalazków w dziedzinach, którymi się zajmowali. Ich dotyczyły naukowe zagadki.

Pierwsza zagadka przenosi nas w odległą przeszłość do Gdańska roku 1652. Jan Heweliusz jako pierwszy na świecie wykorzystał wahadło do obliczeń astronomicznych. Ale Heweliusz był również konstruktorem i wynalazcą. Skonstruował polemoskop i sekstant, choć ten wynalazek przypisuje się pewnemu Brytyjczykowi. Piotr Zarzycki wyjaśnia też czy Jana Heweliusza można zaliczyć do polskich naukowców. Pytanie zaś brzmiało: jak nazwał Heweliusz odkrytą przez siebie w 1683 roku konstelację i dlaczego dał jej tę nazwę?

Urodził się w Sokółce, wówczas zabiorze rosyjskim, studia chemiczne ukończył w Petersburgu, po czym w końcu XIX wieku przeprowadził się do Warszawy. Piotr Lebiedziński był inżynierem, chemikiem, przedsiębiorcą, wynalazcą, konstruktorem w dziedzinie fotografii i kinematografii. Z audycji można dowiedzieć się szczegółów o skonstruowanym przez niego kinematografie i innych przełomowych konstrukcjach. Zaś pytanie brzmiało, co sprawiło, że wynalazcze zainteresowania Lebiedzińskiego zeszły na drugi plan?

Tytuł audycji: Eureka extra

Goście: Piotr Zarzycki (historyk techniki)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ag

 

 

 


Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.