- Był prawdziwym naukowcem. Studiował na trzech uczelniach o wysokim poziomie naukowym. Napisał ponad 350 prac naukowych. Wyróżniał się ogromną wiedzą - przedstawia go Maria Pilich, współautorka książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat".
Leonard da Vinci swoich czasów? Benedykt Dybowski studiował medycynę, paleontologię, botanikę, zgłębiał dzieło Darwina o teorii ewolucji. Odkrył też nowy gatunek skorupiaka. Jest etnografem, zoologiem, podróżnikiem, odkrywcą i lekarzem.
W 1864 roku zostaje zesłańcem. - Jego podróż na Syberię liczyła 8 tysięcy kilometrów, z czego połowę przebył pieszo. Wędrował 4 miesiące. Ostatecznie umieszczono go około 700 km od Irkucka. Osiedlił się we wsi nad Bajkałem i tu zaczęła się jego przygoda z jeziorem, które go fascynowało - mówi Maria Pilich.
Jako pierwszy dokonał pomiarów Bajkału, zbudował pierwszą stację meteorologiczną i prowadził obserwację jeziora zimą i latem.
- Kiedyś Syberia to było więzienie pod gołym niebem. Benedykt Dybowski i jego współpracownik Wiktor Godlewski zrobili wiele dla badań nad Bajkałem. Do ich czasów wszyscy myślelil, że przyroda Bajkału jest dośc uboga. Dybowski rozwiał te mity - mówi Natalia Dmitrieva Andrejewa, pracownik muzeum w Listwiance nad Bajkałem.
Jakie były dalsze losy Benedykta Dybowskiego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.
Tytuł audycji: Alfabet syberyjski
Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa
Czyta: Henryk Szrubarz
Goście: Maria Pilich (współautorka książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat"), Natalia Dmitrieva Andrejewa (pracownik muzeum w Listwiance nad Bajkałem), Michał Stępniewski (społecznik, badacz losów Polaków na Syberii)
Data emisji: 28.09.2017
Godzina emisji: 15.38
Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".
kh/ag
Alfabet Syberyjski: D jak Dybowski Benedykt - Jedynka - polskieradio.pl