Jacek Kowalski jest tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Został doceniony za książkę "Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy". Wyróżnienie przyznawane jest autorom pozycji w szczególny sposób popularyzującym rodzimą kulturę, historię i tradycję.
- Nasi przodkowie uważali się za sarmatów. Nie chodziło tu o jakąś inną nację, po prostu Słowian uważano za sarmatów. To nie był polski pomysł, tylko starożytnych geografów a później historyków średniowiecznych. Stąd szlachetna nazwa Polaków: sarmaci - powiedział w audycji "Bez pośpiechu" Jacek Kowalski.
Przyjmuje się, że sarmacja to też pewien okres w naszych dziejach. Uznano, że zaczyna się w XVI wieku. - To początek kultury dawnej Polski, staropolszczyzny. Wtedy tworzy się nasz polski idiom: obyczaj polityczny, strój, poezja polska - wyjaśnił rozmówca Jana Pospieszalskiego. - To jest to, co trwa w nas do dziś - dodał.
- Nie określono wydarzenia, które ten okres zamyka. Przyjmuje się, że to mogą być rozbiory, panowanie Stanisława Augusta, a może powstanie listopadowe - wskazał. - To jest wielki kawał historii - zwrócił uwagę.
- Wielu badaczy mówi, że termin "sarmatyzm" to jest worek, do którego można wrzucić wszystko, co ktokolwiek chciałby wrzucić. Właściwie wrzuca się wszystko to, co jest niedobre. Bo termin ten sugeruje, że to musi być niedobre - podkreślił gość Jedynki.
Dlaczego ten okres ma tak złą opinię? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Bez pośpiechu w cyklu Twarzą w twarz
Prowadzi: Jan Pospieszalski
Gość: Jacek Kowalski (poeta i pieśniarz, historyk sztuki oraz tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski)
Daty emisji: 15.11.2017
Godzina emisji: 20.11
kk
Jacek Kowalski obala mity dotyczące sarmacji - Jedynka - polskieradio.pl