W naszych czasach coraz liczniej zawierane są transakcje i umowy międzynarodowe. Coraz częściej również rolnicy dokonują transakcji z kontrahentami, którzy ulokowani są poza granicami naszego kraju - czy to w celu sprowadzenia nawozów sztucznych czy innych środków do produkcji rolnej - i wtedy mogą oni wykorzystać płatności SEPA czyli jednolity obszar płatności w euro- tłumaczy Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich
-"To jest obszar 31 krajów europejskich, w których banki zdecydowały się na zbudowanie wspólnego standardu płatności. Korzyści jaki daje taki obszar, w którym funkcjonują te standardy, klientom bankowości, są dość duże. Przykładowo, jeśli chcemy zapłacić z kraju strefy euro, możemy dokonać płatności z wykorzystaniem przelewu euro i wtedy koszt takiego przelewu wynosi od kilku do kilkunastu złotych, a nie jak w przypadku innych rozwiązań, kilkadziesiąt lub kilkaset w zależności od wartości przelewu."
Kolejna rzecz to standard dla karty płatniczej - tłumaczy Remigiusz Kaszubski.
-"Każdy kto podróżuje po obszarze SEPA ma udostępniony ten sam standard płatności, czyli wszędzie będzie płacił tą kartą w taki sam sposób, jak w naszym kraju. Kolejna rzecz, jeżeli ktoś ma nadwyżki finansowe i decyduje się inwestować w nieruchomości za granicą to może z wykorzystaniem rozwiązań SEPA, dokonywać płatności za korzystanie z tej nieruchomości w taki sposób jak w naszym kraju, czyli standard polecenia zapłaty, polecenia przelewu, czy karty będzie zawsze taki sam w tym obszarze."
Wspólne standardy dotyczące tych transgranicznych płatności, poleceń przelewu i poleceń zapłaty są ważnym elementem dobrej kondycji i rozwoju jednolitego rynku - przekonuje także Piotr Balcerzak ze Związku Banków Polskich. A kiedy możemy dokonać takich płatności i co dzięki temu zyskujmy?
-"Aby dokonać transakcji SEPA, musimy posiadać rachunek SEPA i z tego rachunku możemy dokonywać płatności, ale istotną kwestią jest również to, aby beneficjent naszej płatności, odbiorca naszej płatności również posiadał rachunek bankowy w tym standardzie. To gwarantuje nam automatyczny przepływ, a co za tym idzie, jest on związany z niższymi kosztami realizacji takiej płatności."
Bo SEPA ma za zadanie uprościć transakcje finansowe w całej Unii Europejskiej. Zyskuja na tym konsumenci - bo nie muszą sprawdzać, czy sposoby rozliczeń w poszczególnych krajach się różnią.
Bezpieczne pieniądze w sieci, odc. 10 - Jedynka - polskieradio.pl